Informacja o otrzymaniu dofinansowania
Gminna Biblioteka Publiczna w otrzymała dofinansowanie w wysokości 83 363,20 zł z planu rozwojowego w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, na realizację przedsięwzięcia pn. „ Z przytupem”- warsztaty tańców ludowych dla dzieci i młodzieży z Gminy Górzno.
Celem zadania jest zachęcenie do transformacji zielonej i cyfrowej w sektorze kultury mieszkańców Gminy Górzno, w szczególności dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poprzez organizację cyklu zajęć warsztatów taneczno-edukacyjnych prowadzonych na żywo jak również nagrywanych w celach edukacyjnych i transmitowanych w przestrzeni wirtualnej. Poza tym, celem realizacji projektu jest rozpowszechnianie osiągnięć kulturalnych w dziedzinie ludowości oraz promowanie kultury ludowej, jest to kreatywna integracja lokalnych oraz regionalnych środowisk amatorskich z uczestnikami zadania. Uczestnicy przedsięwzięcia mają możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych i wokalnych prowadzonych przez profesjonalnego instruktora tańców ludowych oraz akompaniatora, którzy w oparciu o materiał etnograficzny z naszego regionu – Mazowsza Leśnego, opracowali i przygotowali tańce, muzykę i pieśni. Podczas zajęć dzieci mają okazję nauczyć się tradycyjnych polskich tańców ludowych oraz tańców dawnych, poznając ich rytm, kroki i historię. Warsztaty są bezpłatne i prowadzone w formie zabawy, co pozwala uczestnikom w przyjemny sposób zgłębić kulturę i tradycję naszego regionu. Dzieci rozwijają kondycje ruchową, uczą się pracy w grupie oraz wzmacniają swoje poczucie rytmu. Ponadto, poznawanie tradycyjnych tańców i muzyki pomaga w budowaniu tożsamości kulturowej i rozwija zainteresowanie historią. Projekt zakłada również, przeprowadzenie ciekawych spotkań z lokalnymi twórcami ludowymi na których uczestnicy wysłuchają legend i opowieści twórców ludowych.
Zadanie łączy elementy kultury ludowej z nowoczesną formą przekazu i nowymi technologiami. Uczymy, inspirujemy i rozwijamy mieszkańców do świadomej postawy wobec dziedzictwa kulturowego regionu w którym zamieszkują.