PSP w Łąkach i Gimnazjum Górzno - finaliści konkursu BRD
Tegorocznymi zwycięzcami powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym została Publiczna Szkoła Podstawowa w Łąkach oraz Publiczne Gimnazjum w Górznie.
Turniej, w którym wzięło udział 150 reprezentantów szkół podstawowych i gimnazjów w powiecie garwolińskim rozegrano w dniach 17-18.04 na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pilawie. Zawodnicy rozwiązywali test, a przedstawiciele sześciu najlepszych szkół toczyli boje na rowerowym torze przeszkód.
Czytaj więcej: PSP w Łąkach i Gimnazjum Górzno - finaliści konkursu BRD
Uroczyste obchody II rocznicy tragedii smoleńskiej
15 kwietnia 2012 r. odbyły się w Gminie Górzno uroczyste obchody II rocznicy tragedii smoleńskiej. W uroczystościach udział wzięli posłowie na Sejm RP Jacek Sasin, Grzegorz Woźniak, Henryk Kowalczyk, senator Henryk Górski, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, sekretarz Jerzy Piesio, wójtowie sąsiednich gmin – Mirosława Miszkurka, Stanisław Kostyra, Sylwester Dymiński, kombatanci, radni gminy Górzno.
Czytaj więcej: Uroczyste obchody II rocznicy tragedii smoleńskiej
Kolorowa twórczość naszych przedszkolaków
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia prac wykonanych przez dzieci z przedszkola w Reducinie.
Prace zostały zaprezentowane w holu Urzędu Gminy w Górznie.
Informacje dotyczące Stowarzyszenia
Stowarzyszenie powstało 16 lipca 2010 r. Zostało założone przez 15 członków – uczestników zebrania założycielskiego.
Członkowie Stowarzyszenia:
- Jadwiga Rojek
- Ewa Czamara
- Monika Ochnio
- Elżbieta Płudowska
- Ewa Staros
- Lidia Ziomek
- Katarzyna Kurach
- Jadwiga Mucha
- Grażyna Szewczyk
- Elżbieta Sabak
- Maria Szczęśniak
- Monika Zając
- Jadwiga Rybicka
- Halina Sekuła
- Katarzyna Ochnik
Rada Gminy Górzno podjęła Uchwałę Nr VI/36/2011 z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie likwidacji „Gminnego Stypendium Motywacyjno – Socjalnego im. Aleksandry i Bronisława Rojek oraz unieważnienia Regulaminu przyznawania „Gminnego Stypendium Motywacyjno – Socjalnego im. Aleksandry i Bronisława Rojek” studentom pochodzącym z terenu Gminy Górzno.
Obowiązki związane z likwidowanym stypendium przejęło „Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek” z siedzibą w Górznie nr 131, 08-404 Górzno. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS: 0000369272, a celem jego działania jest działalność publiczna w dziedzinie edukacji, kultury, a także działania na rzecz rozwoju Gminy Górzno.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek
Inicjatorką, założycielką i prezesem honorowym jest pani Jadwiga Rojek córka Aleksandry i Bronisława Rojek, która na rzecz Stowarzyszenia przekazała własnościowe mieszkanie w Warszawie.
Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w dniu przyjęcia statutu 16 lipca 2010 r.
Siedziba mieści się w Gminie Górzno.
Patronat nad działalnością Stowarzyszenia sprawuje Wójt Gminy Górzno.
Celem Stowarzyszenia jest działalność publiczna w dziedzinie edukacji i kultury, a także działania na rzecz rozwoju naszej Gminy
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej,
- udział w ważnych dla Gminy Górzno wydarzeniach, w szczególności o charakterze patriotycznym
i religijnym,
- współpracę z organami administracji publicznej oraz innymi instytucjami i podmiotami,
- organizowanie imprez integracyjnych, promocyjnych i kulturalnych,
- organizowanie szkoleń, konkursów, konferencji,
- prowadzenie innych działań sprzyjających realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.
Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy
Działalność Stowarzyszenia możesz wspomóc przekazując środki finansowe w postaci darowizny
na konto: 49 9210 0008 0061 7383 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Garwolinie, Odział Górzno
Gmina Górzno
{gspeech}1. Położenie
Gmina Górzno znajduje się w centralnej części powiatu garwolińskiego. W skład Gminy wchodzi 16 sołectw: Chęciny, Gąsów, Goździk, Górzno, Górzno Kolonia, Józefów, Kobyla Wola, Łąki, Mierżączka, Piaski, Potaszniki, Reducin, Samorządki, Samorządki Kolonia, Unin i Wólka Ostrożeńska. Powierzchnia gminy wynosi 9 129 ha, co stanowi ok. 7,0% powierzchni powiatu garwolińskiego. Około 69% powierzchni zajmują użytki rolne, natomiast 27% zajmują lasy i grunty leśne. Położenie Gminy uważa się za korzystne ze względu na bliskie sąsiedztwo ośrodka powiatowego i dobry dojazd do Warszawy.
2. Historia
Początki osadnictwa na terenie gminy sięgają XIV wieku. Już z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu Górzna. W XV wieku powstały kolejne wsie: Unin, Goździk i Kobyla Wola. W 1864 roku utworzono gminę wiejską Górzno, która w tym czasie obejmowała dużo większy obszar niż obecnie. W 1867 roku powstał powiat garwoliński a w jego składzie gmina Górzno.
Według spisu powszechnego z 1921 roku gmina obejmowała ponad 100 wsi, koloni, osad i folwarków. Było 1 809 budynków mieszkalnych i 12 444 mieszkańców. W okresie międzywojennym gmina Górzno należała do sądu pokoju w Garwolinie. Sąd okręgowy miał siedzibę w Siedlcach. Najbliższa poczta i telegraf znajdowały się w Garwolinie. W gminie działała odlewnia żelaza, było też wiele zakładów mleczarskich.
W 1938 roku w ramach reorganizacji podziału administracyjnego kraju powiat garwoliński włączono do województwa warszawskiego. Taki stan trwał do końca istnienia II Rzeczypospolitej.
3. Rozwój
Ważną rolę w rozwoju Gminy Górzno stanowią liczne inwestycje. Najważniejszą z nich jest budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sieciową dla wsi Unin i Goździk. Ponadto od 2005 roku gmina realizuje inwestycję w postaci budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na terenie gminy działa już 270 przydomowych oczyszczalni ścieków, w roku bieżącym przybędzie kolejnych 103 szt.
Oprócz dbania o ochronę środowiska, gmina inwestuje również w poprawę stanu dróg. W każdym roku wykonywane są nawierzchnie bitumiczne na kilku odcinkach drogowych. W 2010 roku zakończona została budowa ronda w Górznie oraz ciągu pieszego prowadzącego z Reducina do Górzna. Obie inwestycje realizowane były przez Powiatowy Zarząd Dróg, a współfinansowane przez Gminę Górzno. Ważną inwestycją była ponadto rozbudowa budynku oraz remont istniejących pomieszczeń SP ZOZ w Górznie, mająca na celu dostosowanie go do nowych wymagań.
W ostatnich latach przeprowadzono także modernizację obiektów użyteczności publicznej tj. dokonano rozbudowy, remontu i adaptacji budynku OSP na świetlicę wiejską w Wólce Ostrożeńskiej, Górznie, Samorzadkach, Chęcinach. W bieżącym roku zostanie przeprowadzona modernizacja budynku OSP na świetlicę wiejską w Mierżączce.
Priorytetem dla naszej gminy jest inwestycja w naszą młodzież i poprawę komfortu jej nauczania. W 2006 roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną w Publicznej Szkole Podstawowej w Łąkach oraz utworzono stołówkę w Uninie. W 2007 roku wyremontowano Publiczną Szkołę Podstawową w Reducinie i tam też od 1 września zostało otwarte przedszkole. W Uninie przy Zespole Szkół wybudowano boisko uniwersalne oraz ogrodzenie. Została wyremontowana Publiczna Szkoła Podstawowa w Samorządkach.W 2011 r. wykonana została ścieżka edukacyjno – przyrodnicza przy budynku Publicznego Przedszkola w Górznie z siedzibą w Reducinie.
4. Zabytki
Na terenie Gminy Górzno zlokalizowanych jest kilka cennych zabytków architektury, Najciekawszym jest najstarszy na Mazowszu spichlerz drewniany z początku XVIII w. Jest on pięknym przykładem kunsztu budowlanego z tego okresu. W tym samym zespole dworskim znajduje się dworek z końca XVII w. należący w przeszłości do rodzin Paliszewskich i Wilkońskich. Prowadzi do niego blisko kilometrowa aleja wysadzona kasztanowcami, zamknięta dziedzińcem z gazonem przed fasadą rezydencji. Poruszając się Zabytkową Aleją Kasztanową natrafimy na wiekowy dąb „Dziadek” o niespotykanym obwodzie – 580 cm. Z zabytków sakralnych należy zwrócić uwagę na kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z 1787 r. prezentujący styl ubogiego baroku. W kościele tym znajdują się dwie chrzcielnice z piaskowca z XVI i XVII w. oraz barokowe ołtarze.
{/gspeech}