Przykład 1: matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na dwoje dzieci w wieku 7 lat i 19 lat. Młodsze dziecko od 1 września 2018 r. rozpoczyna naukę w I klasie szkoły podstawowej,

a starsze dziecko rozpoczyna rok szkolny od 1 września 2018 r. w szkole policealnej. Na które dziecko będzie przysługiwać świadczenie dobry start?

Świadczenie dobry start będzie przysługiwać tylko na jedno – młodsze dziecko, ponieważ rozpoczyna ono rok szkolny w szkole podstawowej. Zgodnie z § 3 pkt 6 rozporządzenia, ilekroć jest mowa w rozporządzeniu o szkole oznacza to szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Zatem, pomimo tego, że starsze dziecko nie ukończyło 20 r. życia (§ 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia), świadczenie na to dziecko nie będzie przysługiwać, ponieważ szkoła policealna nie jest szkołą w rozumieniu przepisów rozporządzenia.

 

Przykład 2: matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na jedno dziecko, które 24. rok życia kończy 15 grudnia 2018 r. Dziecko legitymuje się ważnym orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnoprawności i 1 września 2018 r. rozpoczyna rok szkolny w szkole. Czy na to dziecko będzie przysługiwać świadczenie dobry start?

Tak, świadczenie będzie przysługiwać, ponieważ dziecko spełnia warunek określony w § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia,

zgodnie z którym, świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Przykład 3: matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na jedno dziecko, które 24 rok życia ukończyło 15 czerwca 2018 r. Dziecko legitymuje się ważnym orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnoprawności i 1 września 2018 r. rozpoczyna rok szkolny w szkole. Czy na

to dziecko będzie przysługiwać świadczenie dobry start?

Tak, świadczenie będzie przysługiwać, ponieważ dziecko spełnia warunek określony w rozporządzeniu w § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, zgodnie z którym, świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku

kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Przykład 4: matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na jedno dziecko, które 20 rok życia ukończyło 15 stycznia 2018 r. Dziecko 1 września 2018 r. rozpoczyna rok szkolny w ostatniej klasie technikum. Czy na to dziecko będzie przysługiwać świadczenie dobry start?

Tak, świadczenie będzie przysługiwać, ponieważ dziecko spełnia warunek określony w rozporządzeniu w § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, zgodnie z którym, świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku

ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia.

 

Przykład 5: matka dziecka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia dobry start na jedno dziecko, które 20 rok życia ukończy 20 października 2018 r. Dziecko 1 września 2018 r. rozpoczyna rok szkolny w ostatniej klasie technikum. Czy na to dziecko będzie przysługiwać świadczenie dobry start?

Tak, świadczenie będzie przysługiwać, ponieważ dziecko spełnia warunek określony w rozporządzeniu w § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, zgodnie z którym, świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia.