11 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Górznie miało miejsce niecodzienne spotkanie społeczności szkolnej z ułanami – przedstawicielami Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1. Pułku Strzelców Konnych z Garwolina noszącego imię Cesarza Napoleona. St. chor. szt. Janusz Stanisław Bylinka-Nehrebecki oraz ułan Tomasz Metera przybliżyli uczniom dzieje Pułku, który był elitarną formacją polskiej kawalerii, a w okresie międzywojennym stacjonował w Garwolinie. Młodzież i dzieci
z uwagą wysłuchali niezwykłej lekcji dziejów Polski, z zapartym tchem śledzili prezentowane elementy musztry wojskowej, a kiedy z głośników popłynęły dźwięki „Pierwszej Brygady”
i „Żurawiejki”, z entuzjazmem włączyli się w śpiew. Na zakończenie mogli z bliska obejrzeć kolekcję broni.

Bardzo ważnym punktem spotkania było przekazanie na ręce dyrektor szkoły – Marii Szczęśniak – wydanego przez Skarbnicę Narodową medalu na 100-lecie Niepodległej Polski. Numizmat upamiętnia bohaterską walkę Legionów Polskich pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego. Został on ofiarowany Szkolnej Izbie Pamięci przez panią Jadwigę Rojek.

Wizyta ułanów stała się żywą lekcją historii i patriotyzmu, która pięknie wpisała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.