Drukuj

1 września 1939 roku to dzień wybuchu jednego z najbardziej krwawych konfliktów w historii ludzkości. W związku z przypadającą 80.rocznicą wybuchu II wojny światowej tegoroczne uroczystości religijno-patriotyczne w lesie unińskim połączone były z tym wydarzeniem i jak co roku licznie zgromadziły mieszkańców Gminy Górzno i powiatu garwolińskiego.

Organizatorami byli: samorząd gminy Górzno, parafia w Uninie oraz samorząd powiatu garwolińskiego. Uroczystości rozpoczęły się od występu strażackiej orkiestry dętej z Górzna, która wykonała koncert pieśni patriotycznych.

 Następnie ks. Andrzej Siedlanowski Proboszcz Parafii w Uninie powitał wszystkich zebranych. W dalszej części po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami polskich żołnierzy i żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce wojskami niemieckimi w 1939 r.

Następnie została odprawiona msza św. w intencji poległych, której przewodniczył ks. Leszek Dąbrowski- Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Pawła II w Sulbinach. W swoim kazaniu kapłan podkreślał, że należy przypominać o historii i się od niej nie odcinać, aby nie utracić swojej tożsamości. Duchowny wyraził uznanie, że od ponad 20 lat organizowane są uroczystości w lesie unińskim, które nie tylko upamiętniają bohaterów, ale także są okazją do budowania wspólnoty i dzielenia się doświadczeniami.

Po mszy św. głos zabrali zaproszeni goście. W okolicznościowych przemówieniachnawiązywali do obowiązku przekazywania historii o bohaterach młodym pokoleniom oraz podziękowali wszystkim,  którzy pamiętają, aby w pierwszą niedzielę września oddać hołd poległym w lesie unińskim. Pan Michał Jaworski odczytał list od wicemarszałek Senatu RP Pani Marii Koc.

W kolejnej części uroczystości wystąpiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Unina i Goździka., które zaśpiewały piękne pieśni patriotyczne. Uczestnicy obchodów mogli także oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej. Tradycyjnie uroczystości towarzyszyła loteria fantowa, możliwa dzięki wsparciu wielu sponsorów. Dochód z loterii przeznaczony jest na dokończenie i modernizację kościoła w Uninie.