Sobotnie popołudnie 16 listopada 2019 r. było wyjątkowe dla władz i mieszkańców gminy Górzno. Na hali sportowej, po raz drugi wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji narodowych i chwała oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego tj.: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Na scenie zespół zaprezentował się z programem patriotyczno-rozrywkowym. Koncert dedykowany był mieszkańcom gminy Górzno z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości, którzy licznie przybyli wypełniając po brzegi halę sportową.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie wójt gminy Waldemar Sabak powitał zaproszonych gości oraz zgromadzoną publiczność.

Koncert był także okazją do uhonorowania gminy Górzno Medalem Pro - Patria. Odznaczenie zostało przyznane na wniosek Zarządu Głównego ŚZŻAK w uznaniu za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. W imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie na ręce wójta gminy Waldemara Sabaka, przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Skwarka, proboszcza parafii w Górznie ks. prałata Jerzego Kalinki oraz proboszcza parafii w Uninie ks. Andrzeja Siedlanowskiego przekazał

płk. rez. Mirosław Demediuk- naczelnik wydziału Awansów i Odznaczeń Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wójt gminy dedykował to zaszczytne wyróżnienie wszystkim mieszkańcom gminy Górzno. W swojej wypowiedzi podkreślał, że to wspólna praca całej społeczności, w tym placówek oświatowych przekazujących wartości patriotyczne i chrześcijańskie.

Następnie władze gminy wyraziły wdzięczność osobom, które zaangażowały się w przygotowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości na terenie gminy Górzno. Wśród osób wyróżnionych byli: Krzysztof Matryba, który w 1984 r. wykonał krzyż, który stanął naprzeciwko siedziby urzędu gminy i był inspiracją dla władz samorządowych, żeby w 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości powstał pomnik poświęcony dwóm największym Polakom – Józefowi Piłsudskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II., Eugeniusz Ochnio, który wykonał koncepcje pomnika, Małgorzata Świątkiewicz, która uszyła 100-metrową biało-czerwoną flagę na uroczystość 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Henryk Zając, który wspomagał samorząd w wielu gminnych przedsięwzięciach oraz przy organizacji koncertu RZAWP dla mieszkańców, a także Kazimierz Dziubak, który ofiarował znicze o symbolice patriotycznej.

Po przyznanych wyróżnieniach nadszedł czas na oczekiwany koncert, który składał się z dwóch części.

W pierwszej części zaprezentowano przepiękne pieśni patriotyczno-historyczne, które w połączeniu z komentarzem konferansjerki stanowiły piękną lekcje historii i patriotyzmu dla całej społeczności.

W drugiej części rozrywkowej artyści zabrali publiczność do świata musicalu. W repertuarze zespołu znalazły się utwory takie jak: „Warszawianka”, „Serce w plecaku”, „Wolność, „ Będziesz moją panią”. Na scenie wystąpili artyści chóru, baletu, soliści oraz instrumentaliści pod batutą mjr Marcina Ślązaka.

Piękne, barwne historyczne stroje szlacheckie, kunszt artystyczny oraz bogate w treść utwory wprawiały zgromadzonych w zachwyt. Po występie artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez mieszkańców, którzy domagali się „bisu”. Po aplauzie publiczności zespół wykonał jeszcze jeden utwór.

Wyrazem wdzięczności za wspaniały koncert było wręczenie przez organizatorów na ręce artystów kompozycji kwiatów oraz kosz słodyczy.

Wśród gości zaproszonych byli min. Grzegorz Woźniak Poseł na Sejm RP, Iwona Kurowska Wicestarosta Powiatu garwolińskiego, płk. Rez. Mirosław Demediuk- naczelnik wydz. Awansów i Odznaczeń UdSKiOR, komendanci powiatowych służb mundutrowych, przedstawiciel WKU, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu garwolińskiego, Janusz Bylinka-Nehrebecki - dowódca 1 Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona, kierownicy jedn. organizacyjnych, radni, sołtysi.