Drukuj

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych w Gminie Górzno rozpoczęły się przed pomnikiem w centrum Górzna gdzie spotkały się władze samorządowe i delegacje dyrektorów i kierowników  gminnych jednostek  organizacyjnych.

Wójt Gminy Górzno – Waldemar Sabak w kilku słowach przypomniał że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Następnie Wójt  Gminy Waldemar Sabak, przewodniczący Rady Gminy w Górznie -  Krzysztof Skwarek i proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka oraz dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych złożyli wieńce przed pomnikiem i zapalili symboliczne znicze. W dalszej części programu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła, gdzie o godz. 10:00 odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny i żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Równocześnie imprezami towarzyszącymi gminnym obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były dwa turnieje. Pierwszy turniej organizowany przez GKS Górzno dla dzieci z rocznika 2007/2008 pod patronatem Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy w Górznie na hali sportowej od godz. 9:00 oraz drugi „Turniej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Wójta Gminy Górzno – Waldemara Sabaka i Przewodniczącego Rady Gminy w Górznie – Krzysztofa Skwarka w piłce nożnej w kategorii Open” rozgrywany od godz. 15:30 również na hali sportowej.

 W Turnieju zorganizowanym przez GKS Górzno wzięło udział 10 zespołów, turniej wygrał zespół „Burza Pilawa”, drugie miejsce zajął  zespół „GKS Górzno” a trzecie „Maciejowice2”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz jako nagrody rzeczowe piłki ufundowane przez honorowych patronów turnieju. Nagrodzono również statuetkami najlepszego zawodnika, najlepszego bramkarza i najlepszego strzelca.

Turniej w kategorii Open cieszył się również dużą popularnością, w turnieju wzięło udział 9 drużyn. Najlepszą drużyna okazał się zespół „CWSK Laliny”, drugie miejsce zajęli „Błękitni Goździk” a trzecie „Lech-Bud”. W tym turnieju również nagrodzono: najlepszego bramkarza, najlepszego strzelca i najlepszego zawodnika.

Podkreśleniem szczególnej wagi obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był baner powieszony na hali sportowej i przygotowany specjalnie na tę okazję przez pracowników hali oraz zestaw pieśni patriotycznych zebranych specjalnie na tę okazję, które wybrzmiewały w trakcie turniejów.