Drukuj

3 czerwiec 2014 r. to szczególnie ważny dzień dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jóźwickiego w Górznie. Odbyła się piękna uroczystość z okazji zakończenia roku patriotycznego, której towarzyszyło nadanie szkole Medalu „Pro Patria” oraz poświęcenie odrestaurowanej mogiły żołnierzy AK.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 Mszą Św. w kościele parafialnym. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej – Władysława Jóźwickiego, Jana Więckowskiego oraz Stanisława Paziewskiego. Ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia pomnika, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Dyrektor Maria Szczęśniak powitała wszystkich gości, a w swoim wystąpieniu nawiązała do słów C. K. Norwida „Budując przyszłość trzeba wiedzieć skąd się wyszło”. Podkreśliła, że nadrzędną wartością, jaka jest obecna w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły jest patriotyzm i edukacja regionalna. Szczególną wagę przywiązuje się do dbałości, aby pamięć o bohaterach poległych w walce o Ojczyznę nie zaginęła. Pomagają w tym, jak zaznaczyła Pani Dyrektor, obecni świadkowie historii – kombatanci - przedstawiciele ŚZŻAK. Bardzo chętnie i często spotykają się z młodzieżą przybliżając jej obfite w wydarzenia dzieje osnute wokół czasów okupacji. Kontynuacją dawnych tradycji patriotycznych, regionalnych w szkole w Górznie jest także otwarcie Izby Historyczno-Patriotycznej, wydanie publikacji „Dziedzictwo przeszłości żyje w nas”., którą zredagowali nauczyciele tej szkoły.

            Po występach uczniów nastąpiło udekorowanie sztandaru szkoły Medalem „Pro Patria”. Dokonała tego Pani MinisterBożena Żelazowska, zastępca Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny,Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Minister Jan Stanisław Ciechanowski, decyzją numer 410 z dnia 15 maja 2014 roku, uhonorował Medalem „Pro Patria” Publiczną Szkołę Podstawową im. Władysława Jóźwickiego w Górznie.