WSTĘP............................................................................................................................................ 3
I. CEL OPRACOWANIA, ZGODNOŚĆ Z INNYMI DOKUMENTAMI STRATEGICZNYMI. 4
II. PLANOWANIE I METODYKA OPRACOWANIA STRATEGII. 7
III. CHARAKTERYSTYKA GMINY GÓRZNO.. 10
1. Położenie. 10
2. Środowisko przyrodnicze. 11
3. Infrastruktura techniczna. 12
4. Gospodarka............................................................................................................................... 13
5. Sfera społeczna - Ludność......................................................................................................... 17
6. Bezrobocie................................................................................................................................. 21
7. Oświata...................................................................................................................................... 27
8. Kultura. 31
9. Opieka zdrowotna. 32
10. Pomoc socjalna. 33
11. Bezpieczeństwo i porządek publiczny. 40
12. Organizacje pozarządowe. 42
IV. ANALIZA SWOT. 46
V. MISJA.. 51
VI. PLAN OPERACYJNY „STRATEGII ROZWIAZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH W GMINIE GÓRZNO”. 54
VII. SPODZIEWANE EFEKTY WDRAŻANIA STRATEGII. 58
VIII. MONITOROWANIE I WDRAŻANIE STRATEGII. 59
ZAKOŃCZENIE.. 61
WSTĘP
Opracowanie niniejszej strategii podyktowane zostało istotną potrzebą i wymogiem nowej sytuacji społeczno-gospodarczej gminy, powiatu, regionu mazowieckiego i Polski, związanej głównie z funkcjonowaniem naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej oraz nowymi możliwościami związanymi z pozyskiwaniem funduszy strukturalnych na rozwój lokalny, w tym politykę społeczną. Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. zobowiązała gminy do opracowania i realizacji gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka.
Rada Gminy Górzno uchwałą Nr XXXV/189/06 z dnia 12 czerwca 2006 r. przyjęła „Gminną Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Górzno na lata 2006 -2010.” W związku z upływem jej ważności konieczna jest aktualizacja dokumentu.
I. CEL OPRACOWANIA, ZGODNOŚĆ Z INNYMI DOKUMENTAMI STRATEGICZNYMI
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest wyrazem zintegrowanego planowania społecznego. Cele integracji powinny być wyrazem dążeń i aspiracji społeczności lokalnej zmierzających do rozwiązania zidentyfikowanych problemów, likwidacji barier i zagrożeń oraz do wykorzystania wszelkich szans tkwiących w potencjale ludzkim i materialnym dla przyszłej integracji. Gminna strategia polityki społecznej powinna zmierzać do poprawy jakości życia mieszkańców gminy, tworzenia mechanizmów ułatwiających zaspokajanie potrzeb oraz kreowania i popierania pożądanych zmian społecznych. Powinna zapobiegać nadmiernym rozpiętościom w poziomie dochodów i w warunkach życia ludności, a przede wszystkim wyrównywać szanse startu życiowego młodym ludziom.
Oparcie funkcjonowania polityki społecznej w gminie polega na długofalowym planowaniu, na przejrzystych celach o różnym horyzoncie czasowym, pomaga w efektywnym zarządzaniu sferą polityki społecznej oraz ułatwia pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na realizację zadań strategicznych z zakresu tej polityki. Strategia pomaga także skoordynować działania różnych instytucji działających na rzecz rozwoju sfery polityki społecznej w gminie, wokół priorytetowych kierunków działań.
Celem gminnej strategii jest przedstawienie bilansu korzystnych i niekorzystnych cech społecznych gminy, a na ich podstawie opracowanie dokumentu, dzięki któremu możliwe będzie sprawne i racjonalne organizowanie działań zmierzających do rozwiązywania problemów społecznych.
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Górzno nie ogranicza się w swych zapisach wyłącznie do zadań realizowanych bezpośrednio przez instytucje gminne (Urząd Gminy w Górznie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej). Strategia proponuje przede wszystkim zadania stanowiące wyzwania dla całej społeczności lokalnej i wszystkich instytucji działających w sferze polityki społecznej w gminie. Tak realizowana zasada partnerstwa i współpracy jest jednym z fundamentalnych elementów polityki strukturalnej Unii Europejskiej.
Strategia Rozwoju Gminy Górzno
Kontekst zewnętrzny strategii rozwiązywania problemów społecznych oznacza jej zgodność z innymi dokumentami strategicznymi wyższego rzędu. Strategia rozwiązywania problemów społecznych, jako „branżowa” jest zgodna z ogólną Strategią Rozwoju Gminy Górzno, gdzie jako misję przyjęto „Zaspokojenie potrzeb mieszkańców, podniesienie standardu życia oraz pozyskanie nowych inwestorów, a co za tym idzie utworzenie nowych miejsc pracy”.
Cele strategiczne Gminy Górzno to:
- Zaspokajanie potrzeb mieszkańców
- Podnoszenie atrakcyjności terenów w celu pozyskania nowych mieszkańców
- Podnoszenie atrakcyjności terenów w celu pozyskania nowych inwestorów.
Strategia Lizbońska
Dla polityki społecznej Europy najważniejsza jest Strategia Lizbońska, która jest długofalowym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej. Wdrażanie Strategii Lizbońskiej odbywa się przy pomocy Otwartej Metody Koordynacji. Otwarta Metoda Koordynacji jest zdecentralizowaną metodą koordynacji polityki wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Konkretyzacją ogólnych celów z dziedziny integracji społecznej ze Strategii Lizbońskiej i Europejskiej Agendy Społecznej było przyjęcie tzw. wspólnych celów i wspólnych wskaźników. Wspólne cele zostały zaakceptowane w Nicei w grudniu 2000 roku i zwane są one celami nicejskimi. Na podstawie celów nicejskich państwa Unii Europejskiej miały ustalać narodowe priorytety w walce z ubóstwem i ekskluzją społeczną.
Cztery główne cele nicejskie to:
- zapewnienie dostępu do pracy, zasobów, praw, dóbr i usług dla wszystkich,
- zapobieganie ryzyku wykluczenia,
- pomoc najbardziej narażonym (wspieranie najsłabszych),
- mobilizacja wszystkich aktorów /organizacji ze sfery polityki gospodarczej i
społecznej.
Narodowa Strategia Integracji Społecznej dla Polski
Cele polityki pomocy społecznej i integracji społecznej w Polsce wynikają przede wszystkim z priorytetów określanych w przyjętej w czerwcu 2004r. Narodowej Strategii Integracji Społecznej.
Priorytety zawarte w Narodowej Strategii Integracji Społecznej stworzone z perspektywą ich realizacji do 2010 roku są następujące:
W zakresie realizacji prawa do edukacji:
- Wzrost uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym,
- Poprawa jakości kształcenia na poziomie gimnazjum i średnim,
- Upowszechnianie kształcenia na poziomie wyższym i jego lepsze dostosowanie do potrzeb rynku pracy,
- Rekompensowanie deficytów rozwoju intelektualnego i sprawnościowego dzieci,
- Upowszechnianie kształcenia ustawicznego;
W zakresie realizacji prawa do zabezpieczenia socjalnego:
- Radykalne ograniczenie ubóstwa skrajnego, którego poziom jest obecnie nieakceptowany i wymaga podjęcia natychmiastowych, zdecydowanych działań,
- Ograniczenie tendencji wzrostowych rozwarstwienia dochodowych tak, aby różnice te nie odbiegały od przeciętnego poziomu w krajach UE;
W zakresie działań dotyczących realizacji prawa do pracy:
- Ograniczenie bezrobocia długookresowego,
- Zmniejszenie bezrobocia młodzieży,
- Zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród niepełnosprawnych,
- Zwiększenie liczby uczestników aktywnej polityki rynku pracy;
W zakresie realizacji prawa do ochrony zdrowia:
- Wydłużenie przeciętnego dalszego trwania życia w sprawności,
- Upowszechnianie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- Zwiększenie zakresu objęcia kobiet i dzieci programami zdrowia publicznego;
W zakresie realizacji innych praw społecznych:
- Zwiększenie dostępu do lokali (mieszkań) dla grup najbardziej zagrożonych bezdomnością, - Zapewnienie lepszego dostępu do pracowników socjalnych,
- Rozwinięcie pomocy środowiskowej i zwiększenie liczby osób objętych jej usługami,
- Zwiększenie zaangażowania obywateli w działalność społeczną,
- Realizacja Narodowej Strategii Integracji Społecznej przez samorządy terytorialne,
- Zwiększenie dostępu do informacji obywatelskiej i poradnictwa.
Strategia Wojewódzka w Zakresie Polityki Społecznej dla Województwa Mazowieckiego
Misja samorządu województwa mazowieckiego, realizowana w ramach strategii wojewódzkiej polityki społecznej Mazowsza na lata 2005-2013 jest osiągnięciem odczuwalnych społecznie, pozytywnych efektów w zakresie priorytetowych obszarów polityki społecznej, jakie stanowią: ubóstwo, uzależnienia, starość, bezrobocie, niepełnosprawność.
Cele strategiczne:
1. Podejmowanie selektywnych działań na rzecz osób i rodzin znajdujących sie w stanie
ubóstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć ograniczających skutki życia
w biedzie.
2. Tworzenie mechanizmów wychodzenia z bezdomności i zapobiegających przechodzeniu
osób ubogich w stan bezdomności.
3. Zahamowanie wzrostu spożycia alkoholu, promocja zdrowego stylu życia, rozwijanie postaw sprzyjających temu zachowaniu.
4. Ograniczanie używania i dostępności do narkotyków i innych środków psychoaktywnych oraz związanych z tym problemów.
5. Podniesienie jakości życia osób starych, zaspokajanie ich potrzeb poprzez spójne
i skoordynowane działania podmiotów mających wpływ na realizacje regionalnej polityki
społecznej.
6. Rozwijanie aktywnej polityki rynku pracy w zakresie działań objętych pomocą społeczna,
wspieranej przez realizacje sektorowych i regionalnych programów.
7. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałanie ich wykluczeniu
społecznemu.
Realizacja tak sformułowanych celów będzie polegała z jednej strony na tworzeniu
warunków zewnętrznych sprzyjających budowaniu sieci bezpieczeństwa socjalnego,
przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, z drugiej zaś strony działania będą
ukierunkowane na poprawę dostępu do praw społecznych i zwiększenie ich realizacji.
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Garwolińskim w
latach 2007-2015.
Strategia została przyjęta uchwałą Nr XIV / 74 / 2007 Rady Powiatu Garwolińskiego z
dnia 28 listopada 2007 r. w sprawie przyjęcia Powiatowej Strategii rozwiązywania problemów społecznych w Powiecie Garwolińskim w latach 2007-2015. Wytyczono w niej misję samorządu powiatowego, którą jest wysoka spójność społeczności lokalnej Powiatu Garwolińskiego oraz zapewnienie mieszkańcom możliwości zaspokajania swoich materialnych i pozamaterialnych potrzeb w stopniu zapewniającym równowagę społeczną oraz ciągłość rozwoju powiatu. Wyodrębniono cztery obszary priorytetowe rozwoju polityki społecznej powiatu, czyli kierunki działania odzwierciedlające zasadnicze pola działań w zakresie polityki społecznej w powiecie, a mianowicie:
- opieka nad rodziną i dzieckiem,
- aktywizacja rynku pracy,
- bezpieczeństwo publiczne, opieka zdrowotna i profilaktyka uzależnień,
- pomoc osobom niepełnosprawnym i starszym.
II. PLANOWANIE I METODYKA OPRACOWANIA STRATEGII
W procesie opracowania Strategii istotne stało się zaangażowanie lokalnych liderów społeczno-gospodarczych. W skład zespołu powołanego do opracowania strategii zaproszono radnych, przedstawicieli instytucji z terenu gminy zajmujących się pomocą społeczną, kulturą, zdrowiem, przedstawicieli szkół, policji, przedstawicieli organizacji społecznych, charytatywnych, gminnych komisji, liderów społecznych, osoby publiczne. Dzięki dużej liczebności Konwentu Strategicznego zapewniona będzie pełna reprezentacja instytucji i organizacji funkcjonujących w obszarze polityki społecznej.
Lista członków Konwentu Strategicznego w ramach opracowania
Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Górzno
Lp. |
Imię i nazwisko |
Stanowisko / Instytucja |
1. |
Waldemar Sabak |
Wójt Gminy Górzno |
2. |
Krzysztof Skwarek |
Przewodniczący Rady Gminy |
3. |
Robert Ochnio |
Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy |
4. |
Piotr Miętus |
Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Sportu, Kultury i Zdrowia oraz Porządku Publicznego |
5. |
Grażyna Szewczyk |
Skarbnik Gminy |
6. |
Jadwiga Mucha |
Sekretarz Urzędu |
7. |
Stanisław Masny |
Kierownik SP ZOZ |
8. |
Halina Sekuła |
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej |
9. |
Ewa Czamara |
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek |
10. |
Łucja Szewczyk – |
Prezes Koła TPD w Górznie |
11. |
Ks. Janusz Sałaj |
Proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Uninie |
12. |
Ks. Eugeniusz Rola |
Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Górznie |
13. |
Leszek Solarczyk |
Dzielnicowy Zespołu Prewencji w Górznie |
14. |
Mirosław Mętrak |
Dyrektor Zespołu Szkół w Uninie |
15. |
Renata Gałązka |
Dyrektor Gimnazjum w Górznie |
16. |
Maria Szczęśniak |
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Górznie |
17. |
Agnieszka Rudnik |
Z-ca Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Górznie |
18. |
Ewa Włodarczyk |
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Samorządkach |
19. |
Maria Owczarczyk |
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łąkach |
20. |
Katarzyna Kurach |
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Górznie |
21. |
Teresa Piesiewicz |
St. pracownik socjalny GOPS |
22. |
Beata Zalewska |
St. pracownik socjalny GOPS |
Strategia zawiera dwa niezbędne warunki do efektywnej realizacji pomocy społecznej, a mianowicie: diagnozę rzeczywistych potrzeb społeczności lokalnej Gminy Górzno oraz długofalowy plan działań.
- Diagnoza stanu Gminy Górzno w następujących aspektach: demograficznym, dotyczącym porządku i bezpieczeństwa publicznego, pomocy społecznej, edukacji, kultury i opieki zdrowotnej oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy.
· Przeprowadzenie analizy silnych i słabych stron obszaru polityki społecznej w gminie oraz identyfikacja szans i zagrożeń płynących z otoczenia zewnętrznego – analiza SWOT;
(Analiza SWOT przeprowadzona przez każdą z instytucji z uwzględnieniem wszystkich obszarów problemowych)
· Określenie Misji obszaru polityki społecznej w gminie;
· Identyfikacja obszarów priorytetowych dla sfery polityki społecznej i głównych zagadnień strategicznych w poszczególnych obszarach;
· Formułowanie celów strategicznych (odpowiadające na pytanie: co chcemy osiągnąć?) i celów operacyjnych (w jaki sposób to osiągnąć?) w poszczególnych obszarach priorytetowych;
· Formułowanie zadań (co zrobimy?) w poszczególnych obszarach priorytetowych;
· Określenie założeń organizacyjnych dla poszczególnych zadań (instytucja koordynująca, partnerzy, termin realizacji, źródła finansowania).
Do diagnozy problemów społecznych wykorzystano dane ujęte w sprawozdaniach MPiPS 03, MPiPS 01 dot. bezrobocia rejestrowanego, dane GUS oraz informacje uzyskane z analizy ankiet skierowanych do mieszkańców, świadczące o wielkości zapotrzebowania na świadczenia zgłaszane przez mieszkańców w sferze polityki Społecznej, opracowania własne Urzędu Gminy w Górznie oraz analizy szkół.
Przeprowadzona analiza danych pozwoliła ocenić:
- jakie deficyty w zaspokojeniu potrzeb socjalnych występują na terenie gminy,
- jakiego rodzaju wsparcie świadczą jednostki organizacyjne na terenie gminy,
- w jakich miejscach ogniskują się problemy społeczne wyrażone realnym zapotrzebowaniem na wsparcie,
- jakie kategorie problemów społecznych najczęściej determinują zapotrzebowanie na świadczenia – co powoduje, że określona liczba mieszkańców znajduje się w sytuacji, w której bez pomocy nie jest w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie socjalnej egzystencji,
- ocenę dynamiki bezrobocia na przestrzeni ostatnich lat oraz jego struktury ( wiek, płeć, wykształcenie, długotrwałość bezrobocia, płynność)
III. CHARAKTERYSTYKA GMINY GÓRZNO
1 . Położenie z rysem historycznym
Gmina Górzno znajduje się w centralnej części powiatu garwolińskiego.
Ø od wschodu graniczy z gminą Miastków Kościelny i Żelechów,
Ø od południa z gminą Sobolew,
Ø od północy z gminą Borowie,
Ø od zachodu z gminą Garwolin,
Ø od południowego zachodu z gminą Łaskarzew.
W skład Gminy wchodzi 16 sołectw:
Ø Chęciny,
Ø Gąsów,
Ø Goździk,
Ø Górzno,
Ø Górzno Kolonia,
Ø Józefów,
Ø Kobyla Wola,
Ø Łąki,
Ø Mierżączka,
Ø Piaski,
Ø Potaszniki,
Ø Reducin,
Ø Samorządki,
Ø Samorządki Kolonia,
Ø Unin,
Ø Wólka Ostrożeńska.
Powierzchnia gminy wynosi 9 122 ha, co stanowi ok. 7,0% powierzchni powiatu garwolińskiego. Około 69% powierzchni zajmują użytki rolne, natomiast 27% zajmują lasy
i grunty leśne.
Początki osadnictwa na terenie gminy sięgają XIV wieku. Już z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu Górzna. W XV wieku powstały kolejne wsie: Unin, Goździk
i Kobyla Wola. W 1864 roku utworzono gminę wiejską Górzno, która w tym czasie obejmowała dużo większy obszar niż obecnie. W 1867 roku powstał powiat garwoliński a w jego składzie gmina Górzno.
Według spisu powszechnego z 1921 roku gmina obejmowała ponad 100 wsi, koloni, osad i folwarków. Było 1809 budynków mieszkalnych i 12 444 mieszkańców. W okresie międzywojennym gmina Górzno należała do sądu pokoju w Garwolinie. Sąd okręgowy miał siedzibę w Siedlcach. Najbliższa poczta i telegraf znajdowały się w Garwolinie. W gminie działała odlewnia żelaza, było też wiele zakładów mleczarskich.
W 1938 roku w ramach reorganizacji podziału administracyjnego kraju powiat garwoliński włączono do województwa warszawskiego. Taki stan trwał do końca istnienia II Rzeczypospolitej.
Położenie Gminy uważa się za korzystne, ze względu na bliskie sąsiedztwo ośrodka powiatowego i dobry dojazd do Warszawy. Posiadamy aktualny Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który pomaga nam w racjonalnym tworzeniu naszego krajobrazu.
Teren gminy Górzno należy do ciekawych pod względem etnograficznym. We wsiach szeroko rozwinięte było tkactwo ludowe, głównie na użytek własny. Występowały wszystkie techniki tkackie. Różnorodność szlaków i wzorów przejawia się we wszystkich rodzajach tkanin. W niektórych wsiach mieszkali rzeźbiarze, którzy z zawodu byli rolnikami, niekiedy rzeźbiący w kamieniu - piaskowcu wydobytym z dna Wisły. Zachowały się też wycinanki, które dawniej były jedną z form dekorowania wnętrz chłopskich izb.
W okolicznych wioskach można spotkać muzykujące rodziny, ludowych malarzy i poetów.
2. Środowisko przyrodnicze
Gmina Górzno należy do obszarów typowo rolniczych i nieskażonych ekologicznie. Większą część gminy zajmują użytki rolne – ok. 64,0%. W zachodniej, północnej
i wschodniej części gminy znajdują się kompleksy leśne o łącznej powierzchni 2570 ha, co stanowi około 29 % powierzchni gminy. Na terenie gminy brak jest większych zbiorników wodnych, natomiast niewielkie oczka wodne zlokalizowane są w większości miejscowości.
Ponad połowę powierzchni gminy zajmuje krajobraz rolniczy. Największe zróżnicowanie krajobrazu rolniczego występuje w centralnej części gminy.
Na terenie naszej gminy znajduje się pięć pomników przyrody:
· Dąb szypułkowy „Dziadek” o obwodzie pnia na wysokości 1,30 m równym 625 cm, wysokości 23 m, w miejscowości Górzno Kolonia usytuowany na terenie zabytkowym w pobliżu spichlerza.
Rodzaj aktu prawnego: 26.09.1973r. Orzeczenie nr 404 PWRN w Warszawie.
· Pojedyncze drzewo wiąz szypułkowy o obwodzie pnia na wysokości 1,30 m równym 576 cm, wysokości 20 m, w miejscowości Górzno Kolonia usytuowany w parku zabytkowym w pobliżu oficyny.
Rodzaj aktu prawnego: 26.09.1973r. Orzeczenie nr 405 PWRN w Warszawie.
· Pojedyncze drzewo klon zwyczajny o obwodzie pnia na wysokości 1,30 m równym 330 cm, wysokości 22 m, usytuowany przy szosie Lublin– Warszawa droga krajowa nr 17 we wsi Potaszniki.
Rodzaj aktu prawnego: 01.10.1974r. Orzeczenie nr 526 UW w Warszawie.
· Pojedyncze drzewo klon zwyczajny o obwodzie pnia na wysokości 1,30 m równym 300 cm, wysokości 20 m, usytuowany przy szosie Lublin – Warszawa droga krajowa nr 17 we wsi Gąsów.
Rodzaj aktu prawnego: 01.10.1974r. Orzeczenie nr 526 UW w Warszawie.
· Aleja Kasztanowa, sztuk 94 o obwodach pni na wysokości 1,30 m od 93-300 cm, wysokości od 8-12 m, usytuowana przy drodze prowadzącej do zabytkowego spichlerza. Dodatkowo do drzewostanu tego zaliczamy gruszę pospolitą.
Rodzaj aktu prawnego: 15.12.1993r. Rozporządzenie Nr 43/93 Wojewody Siedleckiego.
3. Infrastruktura techniczna
System zaopatrzenia w wodę w gminie Górzno bazuje na ujęciach wód podziemnych, z których woda rozprowadzana jest siecią wodociągową do odbiorców indywidualnych. Wszystkie miejscowości na terenie gminy są zwodociągowane. Dostarczana woda zaspokaja potrzeby bytowo-gospodarcze i zapotrzebowanie przeciwpożarowe. Główne trasy sieci wodociągowej usytuowane są wzdłuż dróg komunikacyjnych w ścisłym powiązaniu z siecią osadniczą. Ogólnie stan sieci wodociągowej jest w dobrym i bardzo dobrym stanie technicznym, gdyż większość sieci wybudowano w ostatnich latach. Największa dynamika rozwoju sieci wodociągowej nastąpiła w latach 1999 -2003. Zwodociągowane są wszystkie wsie wchodzące w skład Gminy Górzno. Gospodarka ściekowa na terenie gminy jest częściowo uregulowana, we wsi Górzno Kolonia znajduje się oczyszczalnia ścieków, a sieć kanalizacyjna jest we wsiach Górzno, Górzno Kolonia i Piaski. W roku bieżącym realizowana jest budowa oczyszczalni ścieków dla wsi Unin i Goździk wraz z siecią kanalizacyjną. W roku 2005 rozpoczęła się budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie naszej gminy we wsiach o zabudowie rozproszonej i trwa do chwili obecnej.
Gmina Górzno nie posiada składowiska odpadów komunalnych na własnym terenie.
System gospodarki odpadami w gminie jest na etapie organizacji.
W 2004 r. wprowadzono w całej gminie selektywną zbiórkę odpadów – makulatura, szkło, plastik. Odpady odbierane są bezpośrednio od mieszkańców przez 2 firmy .Wszystkie odpady komunalne z terenu gminy unieszkodliwiane są przez składowanie na składowisku poza terenem gminy. Za gospodarkę odpadami wytwarzanymi przez sektor gospodarczy odpowiadają wytwórcy odpadów. Odpady przemysłowe zebrane selektywnie przekazywane są specjalistycznym firmom do odzysku lub unieszkodliwiania. Posiadamy aktualny „Plan gospodarki odpadami dla Gminy Górzno na lata 2004-2011”.
Gmina nie posiada zorganizowanego systemu cieplnego. Budynki ogrzewane są przez indywidualne systemy ogrzewania. Blisko siedemdziesiąt procent terenu gminy jest pokryte siecią gazową. Gaz ziemny doprowadzany jest z magistrali gazowej wysokiego ciśnienia relacji Wronów – Warszawa. Do poszczególnych wsi gaz jest rozprowadzany poprzez stacje redukcyjno –pomiarowe Io gazociągami średniego ciśnienia.
Gmina Górzno zasilana jest przez dość dobrze rozwinięty system magistralnych linii SN 15 kV z dwóch stacji 110/15 kV w Garwolinie i Sobolewie. W podstawowym układzie pracy stacja 110/15 kV w Garwolinie zasila 87% ogółu pracujących w gminie stacji 15/0,4 kV, natomiast stacja 110/15 kV w Sobolewie zasila pozostałe 13% stacji.
Układ komunikacyjny gminy Górzno ma charakter promienisty przez wzgląd na centralne położenie ośrodka gminnego. Podstawowy układ drogowy tworzą droga krajowa Warszawa – Lublin - Zamość i drogi powiatowe. Uzupełniają go drogi gminne, które realizują powiązania zewnętrzne gminy bliskiego zasięgu, wewnątrz gminne oraz obsługują przyległe zagospodarowanie i tereny rolne.
4. Gospodarka
Podmioty gospodarcze na terenie Gminy Górzno w latach 2005-2010:
|
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
||||||||||||
Płeć |
K |
M |
Ogółem |
K |
M |
Ogółem |
K |
M |
Ogółem |
K |
M |
Ogółem |
K |
M |
Ogółem |
K |
M |
Ogółem |
Liczba działalności gospodarczych zarejestrowanych w danym roku z podziałem na płeć |
8 |
11 |
19 |
10 |
22 |
32 |
10
|
34 |
44 |
10 |
27 |
37 |
15
|
33 |
48 |
15 |
20 |
35 |
Liczba działalności zarejestrowanych w miejscu zamieszkania |
5 |
9 |
14 |
9 |
19 |
28 |
7 |
28 |
35 |
7 |
21 |
28 |
6 |
25 |
31 |
8 |
20 |
28 |
Liczba działalności zarejestrowanych poza miejscem zamieszkania |
3 |
2 |
5 |
1 |
3 |
4 |
3 |
6 |
9 |
3 |
6 |
9 |
9 |
8 |
17 |
7 |
- |
7 |
- w gminie Górzno - w innej gminie - cały kraj |
- 3 - |
1 1 - |
1 4 - |
- 1 - |
1 2 - |
1 3 - |
1 2 - |
1 5 - |
2 7 - |
1 2 - |
2 4 - |
3 6 - |
2 7 - |
2 6 - |
4 13 - |
- 7 - |
- - - |
- 7 - |
Rodzaj zarejestrowanej działalności: - handlowa - transportowa - gastronomiczna - usługowa, a w tym: × budownictwo - produkcyjna - wielobranżowa - inna |
3 1 - 3 1 1 - - |
3 - - 5 5 1 2 - |
6 1 - 8 6 2 2 - |
- - - 3 - 3 4 - |
6 1 - 9 7 1 5 - |
6 1 - 12 7 4 9 - |
5 1 - - - 2 2 - |
5 6 - 19 15 1 3 - |
10 7 - 19 15 3 5 - |
3 - - 2 1 1 4 - |
3 4 - 13 9 1 6 - |
6 4 - 15 10 2 10 - |
3 - 2 4 2 2 1 1 |
7 1 - 16 12 1 7 3 |
10 1 2 20 14 3 8 4 |
6 - - 6 - 1 2 - |
- 2 - 14 8 3 1 - |
6 2 - 20 8 4 3 - |
Liczba wyrejestrowanych działalności gospodarczych w danym roku |
2 |
-
|
2 |
2 |
1 |
3 |
1 |
1 |
2 |
- |
- |
-
|
5 |
2 |
7 |
- |
- |
- |
- handlowa - transportowa - gastronomiczna - usługowa, a w tym: × budownictwo - produkcyjna - wielobranżowa - inna |
- 1 - 1 1 - - - |
- - - - - - - - |
- 1 - 1 1 - - - |
- - - - - - 2 - |
- - - 1 1 - - - |
- - - 1 1 - 2 - |
- - - - - 1 - - |
- - - - - - 1 - |
- - - - - 1 1 - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
1 - 1 1 1 1 - 1 |
1 - - 1 1 - - - |
2 - 1 2 2 1 - 1 |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
Liczba wyrejestrowanych działalności gospodarczych w roku następnym |
2 |
5 |
7 |
- |
2 |
2 |
- |
6 |
6 |
1 |
1 |
2 |
1 |
-
|
1 |
- |
- |
- |
- handlowa - transportowa - gastronomiczna - usługowa, a w tym: × budownictwo - produkcyjna - wielobranżowa - inna |
1 - - 1 - - - - |
1 - - 4 4 - - - |
2 - - 5 4 - - - |
- - - - - - - - |
1 - - 1 - - - - |
1 - - 1 - - - - |
- - - - - - - - |
- 1 - 5 4 - - - |
- 1 - 5 4 - - - |
- - - - - - 1 - |
- - - 1 - - - - |
- - - 1 - - 1 - |
- - 1 - - - - - |
- - - - - - - - |
- - 1 - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
Liczba wyrejestrowanych działalności gospodarczych w latach kolejnych |
2 |
5 |
7 |
6 |
3 |
9 |
1 |
4 |
5 |
2 |
7 |
9 |
- |
-
|
- |
- |
- |
- |
- handlowa - transportowa - gastronomiczna - usługowa, a w tym: × budownictwo - produkcyjna - wielobranżowa - inna |
2 - - - - - - - |
2 - - 1 1 1 1 - |
4 - - 1 1 1 1 - |
- - - 3 - 1 2 - |
2 - - - - - 1 - |
2 - - 3 - 1 3 - |
1 - - - - - - - |
- 2 - 2 1 - - - |
1 2 - 2 1 - - - |
- - - 1 - - 1 - |
- 1 - 3 1 - 3 - |
- 1 - 4 1 - 4 - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
- - - - - - - - |
Liczba działalności gospodarczych, która przetrwała |
2 |
1 |
3 |
2 |
16 |
18 |
8 |
23 |
31 |
7 |
19 |
26 |
7 |
33 |
40 |
15 |
20 |
35 |
- handlowa - transportowa - gastronomiczna - usługowa, a w tym: × budownictwo - produkcyjna - wielobranżowa - inna
|
- - - 1 - 1 - - |
- - - - - - 1 - |
- - - 1 - 1 1 - |
- - - - - 2 - - |
3 1 - 7 5 1 4 - |
3 1 - 7 5 3 4 - |
4 1 - - - 1 2 - |
5 3 - 12 10 1 2 - |
9 4 - 12 10 2 4 - |
3 - - 1 - 1 2 - |
3 3 - 9 8 1 3 - |
6 3 - 10 8 2 5 - |
2 - - 3 1 1 1 - |
6 1 - 15 11 1 7 3 |
8 1 - 18 12 2 8 3 |
6 - - 6 - 1 2 - |
- 2 - 14 8 3 1 - |
6 2 - 20 8 4 3 - |
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Urzędu Gminy w Górznie
Przedstawiona tabela ukazuje dane zbiorcze z lat 2005-2010 dotyczące liczby osób, które zgłosiły swą działalność do ewidencji działalności gospodarczych w Urzędzie Gminy Górzno, z podziałem na kobiety i mężczyzn oraz z uwzględnieniem typu założonej działalności i okresem żywotności każdej z nich.
Niepokojącą sytuacją jest mała liczba firm na terenie gminy Górzno, a zadawalającą jest ciągły przyrost podmiotów gospodarczych.
Charakterystyczną cechą działalności gospodarczych zarejestrowanych w gminie Górzno jest coroczny wzrost ilości podmiotów gospodarczych oraz przewaga działalności zarejestrowanych przez mężczyzn. Brak jest działalności rejestrowanych na współwłasność. Liczba podmiotów gospodarczych prowadzonych przez kobiety w analizowanych latach utrzymywała się na stałym poziomie od 8 do 10, a dopiero w 2009r. zarejestrowano wzrost firm kobiet w liczbie 16 firm.
Na terenie gminy Górzno występuje małe zróżnicowanie działalności przedsiębiorstw, co może być szansą dla nowych inwestorów i szybką akceptacją nowych działalności przez otoczenie. Zauważyć można, że ludzie najczęściej zakładają firmy sprawdzone przez inne osoby oraz firmy, które mają popyt na terenie gminy. Jest wiele rodzajów działalności, których nie ma w gminnym ośrodku, dlatego świadczonych usług trzeba szukać poza granicami gminy. Wśród działalności zarejestrowanych na terenie gminy przeważają działalności z siedzibą firmy w miejscu zamieszkania osoby rejestrującej działalność. Czasem jest to inna gmina, najczęściej większe miasto.
Analizując poszczególne podmioty gospodarcze można zauważyć, że największy wzrost w liczbie rejestrowanych działalności odniosła branża usługowa, a w tym usługi ogólnobudowlane. Ciągłym wahaniom ulega branża handlowa i produkcyjna. Często można spotkać firmy transportowe.
W działalności typowo handlowej na terenie gminy Górzno można wyszczególnić sprzedaż spożywczą, sprzedaż odzieży i coraz częściej odzieży używanej.
Branża usługowa cieszy się największym zainteresowaniem. Najczęściej są to usługi związane z działalnością typowo budowlaną, ale również występują firmy fryzjerskie, stomatologiczne oraz firmy zajmujące się drukowaniem wizytówek, zaproszeń czy plakatów.
W branży ogólnobudowlanej najczęściej działalności obejmują swoim zakresem roboty budowlane i wykończeniowe, dachy oraz zakładanie instalacji elektrycznych i wodnych.
W branży produkcyjnej najczęściej spotyka się wykańczania materiałów włókienniczych z zaznaczeniem produkcji bielizny osobistej, co wiąże się z pracą tych osób w firmie „Wadima”, gdzie pracownicy zobowiązani są do zarejestrowania na siebie działalności gospodarczej.
Mniejszym zainteresowaniem na terenie gminy cieszy się działalność gastronomiczna. W centrum Górzna znajduje się restauracja „Galaktyka”, powstały 2 duże lokale na potrzeby większych uroczystości rodzinnych (wesela) czy firm ( konferencje) .
Dokładniejszego omówienia wymaga branża wielobranżowa gdzie najczęściej łączy się produkcja ze sprzedażą lub transport i usługi. Jest to cecha świadcząca o rozwoju małych firm, poprzez rozszerzanie asortymentu świadczonych usług niewielkie firmy stają się dużymi i silnymi przedsiębiorstwami.
Do innej działalności gospodarczej należą podmioty zajmujące się ubezpieczeniami, reasekuracją czy doradztwem finansowym i rzadko spotykana artystyczna i literacka działalność twórcza.
Wyrejestrowaniu natomiast najczęściej poddawana jest branża usługowa, a w tym najczęściej budowlana, dlatego że jej działalność jest często sezonowa. Praca w firmie zaczyna się na wiosnę, a na zimę kończy. Na podstawie powyższego wykresu można zauważyć, że z każdym rokiem sytuacja na terenie gminy Górzno się poprawia. W pierwszych z omawianych lat, firmy które przetrwały nie stanowiły nawet połowy zarejestrowanych działalności. Ta sytuacja zmieniła się już znacznie w 2007r. Ważnym również jest fakt, iż przetrwało więcej firm założonych przez mężczyzn.
Biorąc pod uwagę typowo rolniczy charakter gminy zauważyć można, że brakuje tu firm działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego.
Rozwój przedsiębiorczości na terenie gminy może mieć wpływ na decyzje młodych ludzi, którzy mogą rezygnować z wyjazdów do dużych miast czy za granicę, a swą przyszłość wiązać będą z dotychczasowym miejscem zamieszkania.
5. Sfera społeczna - Ludność
Struktura płci ludności gminy Górzno charakteryzuje się nieznaczną przewagą kobiet, które na dzień 31.12.2010r. stanowią 50,12% wszystkich mieszkańców. Dla porównania w regionie mazowieckim udział kobiet w ogólnej liczbie ludności wynosi 52,1%, a w Polsce 51,7%.
Ludność mieszkańców gminy zamieszkała w latach 2005-2010, stan na 31.XII.2010r.
Rok |
Płeć |
Ogółem [osoby] |
|
Mężczyzna |
Kobieta |
||
2005 |
3160 |
3188 |
6348 |
2006 |
3136 |
3178 |
6314 |
2007 |
3129 |
3177 |
6306 |
2008 |
3147 |
3184 |
6331 |
2009 |
3155 |
3186 |
6341 |
2010 |
3176 |
3192 |
6368 |
Dane własne: USC Górzno
Analizując rozwój liczby ludności w gminie Górzno w latach 2005-2010 należy podkreślić nieznaczny jej wzrost w okresie pięcioletnim, po wcześniej notowanym nieznacznym spadku.
Statystyka stałych mieszkańców wg wieku i płci na dzień 31.12.2010r.
Wiek [lata] |
Płeć [osoba] |
Liczba [osoba] |
0-2 |
M |
136 |
K |
113 |
|
3 |
M |
43 |
K |
34 |
|
4-5 |
M |
67 |
K |
65 |
|
6 |
M |
31 |
K |
31 |
|
7 |
M |
29 |
K |
34 |
|
8-12 |
M |
202 |
K |
196 |
|
13-15 |
M |
138 |
K |
142 |
|
16-17 |
M |
118 |
K |
105 |
|
18 |
M |
59 |
K |
64 |
|
19-65 |
M |
2058 |
19-60 |
K |
1790 |
pow. 65 |
M |
295 |
pow. 60 |
K |
618 |
Podsumowanie |
M |
3176 |
K |
3192 |
|
Razem |
M+K |
6368 |
Dane własne: USC Górzno
W roku 2010r. liczba stałych mieszkańców zamieszkujących tereny gminy Górzno powiększyła się. Wzrosła liczba urodzeń /88/ a zmniejszyła się liczba zgonów /58/
w stosunku do lat poprzednich.
Zmiany populacji w latach 2005-2010
Rok |
Ludność [osoba] |
Urodzenia [osoba] |
Zgony [osoba] |
2005 |
6348 |
71 |
62 |
2006 |
6314 |
62 |
64 |
2007 |
6306 |
77 |
53 |
2008 |
6331 |
75 |
64 |
2009 |
6341 |
86 |
62 |
2010 |
6368 |
88 |
58 |
Dane własne: USC Górzno
Przyrost naturalny (różnica pomiędzy liczbą urodzeń i zgonów) kształtował się w gminie Górzno w latach 2005-2010 na poziomie dodatnim ( z wyjątkiem roku 2006), co jest tendencją optymistyczną, choć można zauważyć w wartościach tego wskaźnika wahania w różnych latach.
Migracje wewnętrzne - odpływ mieszkańców z gminy Górzno w latach
2005-2010
Rok |
Ogółem [osoba] |
|
2005 |
61 |
|
2006 |
80 |
|
2007 |
78 |
|
2008 |
41 |
|
2009 |
63 |
|
2010 |
64 |
|
Dane własne: USC Górzno
Migracje wewnętrzne - napływ mieszkańców do gminy Górzno w latach
2005-2010
Rok |
Ogółem [osoba] |
|
2005 |
39 |
|
2006 |
48 |
|
2007 |
46 |
|
2008 |
55 |
|
2009 |
49 |
|
2010 |
61 |
|
Dane własne: USC Górzno
Przypuszczać należy, że migracje dotyczą przede wszystkim ludzi młodych i wykształconych, które w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy emigrują do aglomeracji miejskich.
W skali powiatu garwolińskiego maleje liczba ludności w wieku przedprodukcyjnym, a wzrasta liczba ludności w wieku produkcyjnym. Jest to tendencja charakterystyczna dla całej Polski, będąca efektem powolnego starzenia się społeczeństwa. W gminie Górzno proces ten jeszcze nie wykazuje silnych negatywnych trendów, co związane jest z nadal silną liczebnie grupą mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym (osoby do lat 18) – w 2010 r. ta grupa ludności stanowiła 25,2% ogółu obywateli gminy. Poza tym liczebność tej grupy maleje na korzyść ludności w wieku produkcyjnym. Dopiero tendencje ubywania ludności w wieku produkcyjnym na rzecz wzrostu liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym świadczy o silnym trendzie starzenia się społeczeństwa. Zjawiska takiego w całym powiecie garwolińskim ani gminie Górzno jeszcze nie ma. Jednak w przypadku utrzymywania się obecnych tendencji (ubytku ludności w wieku przedprodukcyjnym) nieuchronnie ono nastąpi w dalszej przyszłości.
Mimo wszystko zmniejszający się w gminie wskaźnik ludności w wieku przedprodukcyjnym wpływa na zmniejszanie liczby uczniów w szkołach wszystkich szczebli, dlatego ważne staje się ujmowanie tych wartości w planach rozwoju szkół na terenie gminy.
W następnych latach liczba obywateli gminy w wieku poprodukcyjnym będzie zapewne wolno, lecz wzrastać, co jest związane z osiąganiem wieku emerytalnego przez kolejne roczniki osób znajdujących się obecnie w grupie ludności produkcyjnej oraz ze wzrostem długości życia kobiet i mężczyzn w naszym kraju.
Struktura wieku ludności w gminie Górzno w latach 2005-2010
Rok |
Liczba ludności |
Nieprodukcyjni na 100 osób w wieku produkcyjnym (%) |
|||||||||
Ogółem |
W wieku przedprodukcyjnym |
W wieku produkcyjnym |
W wieku poprodukcyjnym |
||||||||
Osoby |
Kobiety |
% |
Osoby |
Kobiety |
% |
Osoby |
Kobiety |
% |
|||
2005 |
6348 |
1706 |
842 |
26,9 |
3726 |
1738 |
58,7 |
916 |
608 |
14,4 |
70,4 |
2006 |
6314 |
1630 |
801 |
25,8 |
3767 |
1767 |
59,7 |
917 |
610 |
14,5 |
67,6 |
2007 |
6306 |
1597 |
781 |
25,3 |
3795 |
1791 |
60,2 |
914 |
605 |
14,5 |
66,2 |
2008 |
6331 |
1573 |
767 |
24,8 |
3853 |
1810 |
60,9 |
905 |
607 |
14,3 |
64,3 |
2009 |
6341 |
1517 |
739 |
23,9 |
3915 |
1833 |
61,7 |
909 |
614 |
14,3 |
62 |
2010 |
6368 |
1484 |
720 |
23,3 |
3971 |
1854 |
62,4 |
913 |
618 |
14,3 |
60,4 |
Dane własne: USC Górzno
Innym wskaźnikiem obrazującym strukturę wiekową ludności jest współczynnik osób
w wieku nieprodukcyjnym (osoby do lat 18 oraz mężczyźni powyżej 65 roku życia i kobiety powyżej 60 lat) na 100 osób w przedziale wieku produkcyjnego. Oznacza on potencjalne obciążenie, jakie spada na barki osób w „sile wieku” związane z utrzymaniem jeszcze, bądź już niepracujących członków społeczeństwa. Omawiany wskaźnik systematycznie spada i wynosił w 2010r. 60,4%, podczas gdy w roku 2005 - 70,4% .
Według opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy ludności w województwie mazowieckim w 2035 r. będzie mieszkało 5.469,5 tys. osób, tj. o 274,5 tys. (o 5,3%) więcej niż w połowie 2008 r. W okresie do 2035 r. nastąpi istotne przesuniecie w proporcjach miedzy liczbą ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Liczba ludności w wieku produkcyjnym zmniejszy sie w stosunku do danych rzeczywistych z połowy 2008 r. o 125,5 tys. osób (o 4,1%). Udział tej grupy osób zmniejszy sie z 63,8% w połowie 2008 r. do 58,1% w 2035 r., przy czym do - 2010 r. liczba ludności w wieku produkcyjnym będzie rosła (z 3.314,3 tys. osób w połowie 2008 r. do 3.347,4 tys. osób w 2010 r.). W najbliższych latach istotnym problemem będzie zagospodarowanie przyrostu potencjalnych zasobów pracy (mężczyźni w wieku 18-64 lata, kobiety w wieku 18-59 lat).
W populacji ludności w wieku produkcyjnym, liczba młodzieży w wieku 19-24 lata będzie
systematycznie malała (z 464,6 tys. osób w połowie 2008 r., poprzez 368,4 tys. osób w 2015 r. do 369,5 tys. osób w 2035 r.).
Liczba ludności w wieku poprodukcyjnym wzrośnie o 506,3 tys. osób (o 56,5%), a udział jej
w ogólnej liczbie ludności zwiększy sie z 17,3% w połowie 2008 r. do 25,7% w 2035 r. Liczba dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat w omawianym okresie zmniejszy sie o 96,4 tys. osób (o 9,8%). Prognozowane tendencje w podobnym wymiarze dotyczyć będą gminy Górzno.
Na podstawie danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2002r. ustalono poziom wykształcenia ludności gminy :
153 wykszt. wyższe w tym 104 kobiety i 49 mężczyzn
134 wykszt. policealne w tym 110 kobiet i 24 mężczyzn
205 wykszt. średnie ogólnokształcące w tym 164 kobiety i 41 mężczyzn
854 wykszt. średnie zawodowe w tym 471 kobiet i 383 mężczyzn
1293 wykszt. zasadnicze zawodowe w tym 456 kobiet i 837 mężczyzn
1904 wykszt. podstawowe w tym 932 kobiet i 972 mężczyzn
351 bez wykszt. w tym 230 kobiet i 121 mężczyzn
oraz 4 osoby o nieustalonym poziomie wykształcenia w tym 1 kobieta i 3 mężczyzn
Niepełnosprawność deklarowało 400 osób tj. ok. 6,5% mieszkańców gminy ( 212 mężczyzn i 188 kobiet ) w tym 312 os. z niepełnosprawnością prawną ( 182 mężczyzn i 130 kobiet) oraz 88 os. niepełnosprawnych biologicznie ( 30 mężczyzn i 58 kobiet)
Za osobę niepełnosprawną prawnie uznaje się osobę posiadająca odpowiednie orzeczenie wydane przez organ do tego uprawniony. Osoba z niepełnosprawnością biologiczną to osoba która takiego orzeczenia nie posiada, lecz odczuwa ograniczenie sprawności w wykonywaniu czynności podstawowych dla swojego wieku.
Odsetek niepełnosprawności znacząco niższy od ustalonego na poziomie województwa – 11,33% czy kraju – 14,27% , w powiecie – 6,14% .
Osoby niepełnosprawne to głównie mężczyźni ( 212 ) w wieku produkcyjnym (145) z wykształceniem podstawowym ukończonym ( 100) , bierni zawodowo ( 139)
W chwili obecnej trudno ustalić odsetek os. niepełnosprawnych, w gminie nie prowadzone są na ten temat żadne jednolite statystyki.
Z ogólnej liczby 1676 gospodarstw domowych 562 to gosp. domowe o liczbie osób 5 i więcej , w dalszej kolejności 310 – o l. os. 2 i 272 gosp. domowe jednoosobowe. Z pracy najemnej utrzymywało się 291 rodzin natomiast 220 z pracy na rachunek własny – w tym 174 rodziny utrzymywały się w z rolnictwa i 46 poza rolnictwem. 1216 rodzin to rodziny z dziećmi o liczbie dzieci 1- 295, 2 dzieci – 318, 3 dzieci – 207, 4 dzieci i więcej – 140.
6. Bezrobocie
Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym, polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.
Dane dotyczące bezrobocia pochodzą z Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie. PUP prowadzi kompleksowe działania w celu aktywizacji osób bezrobotnych w całym powiecie garwolińskim, dlatego też stopa bezrobocia określana jest dla całego jego obszaru.
Pod pojęciem bezrobotnego ( ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz. U. z 2004r. nr 99 poz. 1001 z późn. zm.). należy rozumieć osobę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt. 1 i 2 lit. a - g lub i, j, lub cudzoziemca - członka rodziny obywatela polskiego, niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej w systemie wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:
Ø ukończyła 18 lat,
Ø nie ukończyła 60 lat - kobieta lub 65 lat - mężczyzna,
Ø nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego,
Ø nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia
1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
Ø nie uzyskuje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że dochód
z działów specjalnych produkcji rolnej, obliczony dla ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, nie przekracza wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 2 ha przeliczeniowych ustalonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o podatku rolnym, lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w takim gospodarstwie,
Ø nie podjęła pozarolniczej działalności od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji do dnia wyrejestrowania tej działalności albo nie podlega na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników,
Ø nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności,
Ø nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych,
Ø nie pobiera na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłku stałego,
Ø nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
Ø nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego, o którym mowa w art. 70
Na terenie Gminy Górzno bezrobocie utrzymuje się na średnim poziomie. Na dzień 31.12.2005r. w gminie Górzno było 356 osób bezrobotnych zarejestrowanych
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Garwolinie. Natomiast na dzień 31.12.2010 r. w gminie Górzno było 291 bezrobotnych (125 kobiet), w tym tylko 40 z prawem do zasiłku (18 kobiet )
Poniższy wykres charakteryzujący poziom ewolucji bezrobocia na terenie naszej gminy wskazuje na tendencję spadkową.
Liczba osób bezrobotnych w gminie Górzno w latach 2005-2010
Dane: PUP w Garwolinie
Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie (stan na koniec czerwca 2010 r.) na terenie regionu mazowieckiego ogółem obserwuje się:
- Spadek ogólnej liczby bezrobotnych do k. 2008r i skokowy wzrost w roku 2009 i 2010
- Największy spadek bezrobotnych: długotrwale bezrobotnych, poprzednio pracujących, zamieszkałych na wsi , bez kwalifikacji zawodowych , poniżej 50 roku życia
- Wzrost udziału bezrobotnych kobiet
- Przewagę wśród ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w końcu lipca: osób nie posiadających prawa do zasiłku (86,4%), pracujących przed rejestracją (75,0%), długotrwale bezrobotnych (65,7%), mieszkańców miast (56,6%) oraz kobiet (54,2%),
- Spadek (o 13,0%) liczby osób podejmujących pracę
- Spadek (o 29,3%) liczby pozyskanych ofert pracy
Stopa bezrobocia jest wskaźnikiem określającym stosunek liczby bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo. Stopa bezrobocia w powiecie garwolińskim osiągnęła pod koniec 2010r r. wartość 11,4%. Dla porównania stopa bezrobocia dla regionu mazowieckiego wyniosła w tym okresie 8,9% a w kraju 11,5%.
Należy dodać, że statystyka rynku pracy obrazowana przez wskaźnik stopy bezrobocia nie uwzględnia tzw. „bezrobocia ukrytego”, które głównie na obszarach wiejskich rozwinięte jest w największym stopniu fałszując niejako prawdziwą sytuację na lokalnym rynku pracy. Bezrobocie ukryte skumulowane jest w gospodarstwach rolnych, którego członkowie (de facto nie posiadający żadnej pracy) nie rejestrują się z różnych powodów w urzędach pracy. Na zasiłek dla bezrobotnych nie mają co liczyć, ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne zapewniają im składki płacone do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a praca wykonana od czasu do czasu „na czarno” (nierzadko za granicą) pozwala zarobić na utrzymanie. Gdyby te osoby (reprezentowane także w powiecie garwolińskim) formalnie zarejestrowały się w PUP jako osoby bezrobotne, wówczas stopa bezrobocia w powiecie mogłaby jeszcze wzrosnąć.
Bezrobotni zarejestrowani z podziałem na rodzaj wykształcenia w latach 2005-2010
Typ wykształcenia |
2005r. |
2006r. |
2007r. |
2008r. |
2009r. |
2010r. |
gimnazjalne i poniżej - kobiety - mężczyźni |
94 17 77 |
90 19 71 |
79 19 60 |
69 17 52 |
61 15 46 |
61 14 47 |
zawodowe -kobiety -mężczyźni |
154 54 100 |
132 51 81 |
104 38 66 |
101 45 56 |
102 35 67 |
108 39 69 |
Średnie zawodowe -kobiety -mężczyźni |
70 34 36 |
80 47 33 |
59 32 27 |
75 39 36 |
96 56 40 |
77 41 36 |
Średnie ogólnokształcące -kobiety -mężczyźni |
30 17 13 |
21 11 10 |
25 17 8 |
41 31 10 |
29 19 10 |
25 18 7 |
Wyższe -kobiety -mężczyźni |
8 6 2 |
10 8 2 |
7 6 1 |
16 11 5 |
23 15 8 |
20 13 7 |
Dane: PUP w Garwolinie
Bilans bezrobotnych według czasu pozostawania bez pracy w latach 2005-2010
Czas pozostawania bez pracy |
2005r. |
2006r. |
2007r. |
2008r. |
2009r. |
2010r. |
do 1 miesiąca -kobiety -mężczyźni |
21 5 16 |
18 4 14 |
35 10 25 |
44 25 19 |
34 9 25 |
29 14 15 |
od 1 do 3 miesięcy -kobiety -mężczyźni |
45 21 24 |
42 7 35 |
47 18 29 |
62 33 29 |
67 35 32 |
66 36 30 |
od 3 do 6 miesięcy -kobiety -mężczyźni |
45 13 32 |
46 27 19 |
34 15 19 |
41 18 23 |
52 32 20 |
46 22 24 |
od 6 do 12 miesięcy -kobiety -mężczyźni |
33 9 24 |
52 26 26 |
39 23 16 |
45 21 24 |
55 22 33 |
59 26 33 |
od 12 do 24 miesięcy -kobiety -mężczyźni |
63 23 40 |
41 18 23 |
32 15 17 |
36 17 19 |
45 18 27 |
35 10 15 |
powyżej 24 miesięcy -kobiety -mężczyźni |
149 57 92 |
134 54 80 |
87 31 56 |
74 29 45 |
58 24 34 |
56 17 39 |
Dane: PUP w Garwolinie
Wyszczególnienie bezrobotnych ze względu na staż pracy w latach 2005-2010
Staż bezrobotnego |
2005r. |
2006r. |
2007r. |
2008r. |
2009r. |
2010r. |
bez stażu -kobiety -mężczyźni |
143 54 89 |
139 55 84 |
94 41 53 |
119 55 64 |
98 43 55 |
82 39 43 |
do 1 roku -kobiety -mężczyźni |
24 9 15 |
17 6 11 |
20 8 12 |
30 19 11 |
34 17 17 |
38 17 21 |
od 1 do 5 lat -kobiety -mężczyźni |
56 20 36 |
55 31 24 |
53 24 29 |
58 28 30 |
59 24 35 |
58 24 34 |
od 5 do 10 lat -kobiety -mężczyźni |
53 18 35 |
46 20 26 |
39 13 26 |
34 16 18 |
46 21 25 |
43 16 27 |
od 10 do 20 lat -kobiety -mężczyźni |
43 13 30 |
46 16 30 |
40 17 23 |
40 17 23 |
44 22 22 |
37 17 20 |
od 20 do 30 lat -kobiety -mężczyźni |
33 14 19 |
26 8 18 |
24 8 16 |
20 8 12 |
24 11 13 |
21 9 12 |
powyżej 30 lat -kobiety -mężczyźni |
4 0 4 |
4 0 4 |
4 1 3 |
1 0 1 |
6 2 4 |
12 3 9 |
Wyszczególnienie bezrobotnych z podziałem na wiek w latach 2005-2010
Wiek bezrobotnego |
2005r. |
2006r. |
2007r. |
2008r. |
2009r. |
2010r. |
od 18 do 24 lat -kobiety -mężczyźni |
118 45 73 |
104 50 54 |
85 39 46 |
116 61 55 |
107 49 58 |
98 48 50 |
od 25 do 34 lat -kobiety -mężczyźni |
91 42 49 |
90 49 41 |
74 39 35 |
79 47 32 |
88 44 44 |
75 33 42 |
od 35 do 44 lat -kobiety -mężczyźni |
66 24 42 |
64 23 41 |
46 20 26 |
46 19 27 |
49 24 25 |
45 20 25 |
od 45 do 54 lat -kobiety -mężczyźni |
64 14 50 |
55 11 44 |
44 11 33 |
41 13 28 |
47 20 27 |
44 19 25 |
do 55 do 60 lat -kobiety -mężczyźni |
17 3 14 |
18 3 15 |
22 3 19 |
14 3 11 |
16 3 13 |
23 5 18 |
powyżej 60 lat -kobiety -mężczyźni |
0 0 0 |
2 0 2 |
3 0 3 |
6 0 6 |
4 0 4 |
6 0 6 |
Dane: PUP w Garwolinie
W roku 2010 aż 272 zarejestrowanych bezrobotnych z terenu Gminy Górzno znajdowało się w szczególnej sytuacji na rynku pracy , w tym:
98 - do 25 r. ż.
155 - długotrwale bezrobotni
50 - powyżej 50 r. ż.
71 - bez kwalifikacji
107 - bez doświadczenia zawodowego
169 - bez wykształcenia średniego
7 - samotnie wychowujący co najmniej 1 dziecko do 18 r. .ż.
1 - po odbyciu kary pozbawienia wolności
7 - niepełnosprawni
Spośród bezrobotnych będących w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy w powiecie garwolińskim wymienić należy długotrwale bezrobotnych. Liczebnie grupa ta wyraźnie zmniejszyła się w porównaniu do ubiegłego roku, jednak wciąż stanowi bardzo znaczną liczbę bezrobotnych ogółem. Charakterystyczne jest również wysokie bezrobocie wśród osób młodych i tych które ukończyły już 50 rok życia, stając się mało poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy, o czym świadczy niewielkie tempo zmniejszania się tego wskaźnika. Duży odsetek stanowią również bezrobotni bez kwalifikacji.
Wśród działań aktywizacji zawodowej prowadzonej przez Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie największym powodzeniem wśród bezrobotnych cieszyły się staże, Znacznie mniej bezrobotnych skorzystało z oferty prac interwencyjnych, szkoleń, robót publicznych . Bezrobotnym przyznano również dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
7 . Oświata
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do jego obowiązków należy zapewnienie edukacji na szczeblu przedszkolnym, podstawowym i gimnazjalnym. Na terenie gminy Górzno funkcjonuje 6 szkół podstawowych, 2 gimnazja i 1 przedszkole utworzone 1 września 2007r.
Nazwa szkoły |
Liczba oddziałów w poszczególnych latach |
Liczba uczniów w poszczególnych latach |
||||||
07/08 |
08/09 |
09/10 |
10/11 |
07/08 |
08/09 |
09/10 |
10/11 |
|
Zespół Szkolno Przedszkolny Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Jóźwickiego w Górznie |
10 |
10 |
10 |
11 |
235 |
227 |
221 |
240 |
Publiczna Szkoła Podstawowa w Górznie z Filią w Wólce Ostrożeńskiej |
2 |
2 |
2 |
3 |
38 |
41 |
38 |
32 |
Publiczna Szkoła Podstawowa w Górznie z Filią w Reducinie |
2 |
2 |
2 |
- |
27 |
26 |
22 |
- |
Publiczna Szkoła Podstawowa w Samorządkach |
7 |
7 |
7 |
7 |
63 |
66 |
75 |
75 |
Zespół Szkół w Uninie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Uninie |
7 |
7 |
7 |
7 |
141 |
138 |
123 |
122 |
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Łąkach |
7 |
7 |
7 |
7 |
92 |
81 |
81 |
69 |
Zespół Szkolno Przedszkolny Publiczne Przedszkole w Górznie z/s w Reducinie |
1 |
1 |
1 |
1 |
25 |
25 |
50 |
75 |
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie |
10 |
10 |
10 |
9 |
255 |
238 |
236 |
215 |
Zespół Szkół w Uninie Publiczne Gimnazjum w Uninie |
3 |
3 |
3 |
3 |
80 |
72 |
77 |
65 |
Źródło: dane własne UG
Na jedną szkołę przypada średnio 111,6 uczniów i 6 oddziałów z klasami nie przekraczającymi 20 uczniów.
W zestawieniu z omawianym wcześniej ujemnym saldem migracji wewnętrznych na terenie gminy, niektóre szkoły podstawowe staną przed widmem braku uczniów w niektórych rocznikach. Zresztą sytuacja ta już ma miejsce w niektórych mniejszych szkołach, gdzie tworzy się klasy łączone z kilku roczników dla zapewnienia odpowiedniej liczby uczniów do prowadzenia zajęć. Spadek liczby uczniów szkół podstawowych nie jest wyłącznie słabą stroną naszej gminy . Tendencja ta ma miejsce na terenie sąsiednich gmin, powiatu a także województwa i kraju.
Szkoły na terenie gminy zatrudniają specjalistów w bardzo ograniczonym zakresie. W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Górznie jest zatrudniony psycholog w wymiarze 4 godz. tygodniowo oraz logopeda w wymiarze 5 godz. tyg. Tylko Gimnazjum w Górznie zatrudnia pedagoga szkolnego w wymiarze ½ etatu. Na podstawie rozmów przeprowadzanych z młodzieżą, nauczycielami oraz sporządzanych ankiet i obserwacji pedagog wymienia problemy uczniów w następującej kolejności ( wg. skali natężenia zjawiska):
1. Agresja i przemoc
2. Konflikty z rówieśnikami
3. Konflikty z rodzicami i rodzeństwem
4. Wagary
5. Palenie papierosów
6. Zaniedbanie
7. Drugoroczność
8. Opieka kuratora
9. Inne ( np. wulgaryzmy)
Bardzo istotną sprawą, na którą niewątpliwie należy zwrócić uwagę jest fakt, że młodzież szkolna po zajęciach nie ma ciekawych propozycji zagospodarowania wolnego czasu. Koniecznym wydaje się stworzenie „ośrodka kultury”, który w swojej ofercie proponowałby młodzieży zajęcia prowadzone pod kierunkiem instruktorów (np. plastyczne, muzyczne, taneczne, fotograficzne itp.) Ośrodek taki byłby alternatywą dla młodzieży, która pozostawiona sama sobie łączy się w grupy nieformalne i błąka się bez celu po ulicach Górzna.
Szkoły na terenie gminy Górzno współpracują z organem prowadzącym – Gminą Górzno oraz jej jednostkami organizacyjnymi ( np. GOPS) a także gminnymi komisjami ( Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).
Pozostała współpraca :
1. Komenda Powiatowa Policji – pogadanki dla młodzieży, pomoc w rozpoznawaniu sytuacji rodzinnej niektórych uczniów, patrole terenu szkolnego Gimnazjum w Górznie
2. SP ZOZ opieka medyczna nad uczniami szkół - opieka pielęgniarska raz w tygodniu w Gimnazjum, w pozostałych szkołach wizyty lekarza i pielęgniarki środowiskowej, pogadanki nt. zdrowego stylu życia, udzielania pierwszej pomocy itp.
3. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna – pomoc uczniom z dysfunkcjami, orzeczenia w spr. nauczania indywidualnego. Doradca zawodowy dla uczniów Gimnazjów prowadzi zajęcia i konsultacje przygotowujące do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu.
4. Gminna Biblioteka Publiczna – konkursy, zajęcia biblioteczne, spotkania autorskie
5. Parafia Górzno - wsparcie w realizacji przedsięwzięć
6. Inne szkoły na terenie gminy - wspólne konkursy, wyjazdy, przedstawienia
Szkoły szeroko współpracują również z organizacjami – np.
1. Światowy Związek Żołnierzy AK - wspomaganie oferty dydaktyczno-wychowawczej szkoły ( edukacja historyczna, postawy patriotyczne), prowadzenie zajęć z dziećmi, wzbogacanie Izby Patriotycznej
2. ZHP – organizacja czasu wolnego uczniów ( biwaki, festyny) wspomaganie procesu wychowawczego
3. TPD – wspieranie i inicjowanie działań na rzecz dzieci i rodziny, wsparcie rodzin o niskim statusie materialnym
Istotną funkcją szkoły jest prowadzenie świetlicy oraz organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, szczególnie tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z rodzin zagrożonych problemami i dysfunkcyjnych.
Świetlice szkolne działają tylko w większych szkołach ( Górzno i Unin, w których łącznie przebywa ok. 542 uczniów dziennie. Świetlice spełniają funkcję opiekuńczą wobec dzieci dojeżdżających do szkół, ale przede wszystkim prowadzi się w nich zajęcia świetlicowe, opiekuńczo-wychowawcze, rekreacyjno-sportowe oraz różnego rodzaju koła zainteresowań. W pozostałych szkołach (w tym również w Gimnazjum) brak miejsca, w którym można by zapewnić opiekę po lekcjach.
Na terenie szkół przeprowadzono rozpoznanie najsilniej występujących problemów
środowiska uczniowskiego:
· Problemy finansowe, których przyczynami są bezrobocie, niezaradność rodziców, często bierność i niemoc, nieopłacalność pracy w rolnictwie, słabe zarobki w pracy najemnej, trudne warunki mieszkaniowe (brak bieżącej wody czy centralnego ogrzewania).
· Niepełne rodziny – (prawie każdy wychowawca współpracuje z 1, 2 czy 3 rodzinami z tym problemem)
· Alkohol – (większość wychowawców współpracuje z 1, 2 rodzinami z tym problemem, jeden z nauczycieli wskazał problem narkotyków)
· Brak czasu dla dzieci – wynika to z wielozmianowego systemu pracy, konieczności poświęcenia się swojej pracy, ale też zbytniego zainteresowania swoimi sprawami osobistymi i zawodowymi – kariera rodziców odsuwa dzieci na tzw. Drugi plan, zanik tradycji wspólnego spędzania wolnego czasu (szczególnie wśród młodych rodziców), zbytnia koncentracja na zaspokajaniu potrzeb materialnych kosztem wychowawczych.
· Brak właściwych relacji z dziećmi – rodzice zbyt mało rozmawiają ze swoimi dziećmi, nie znają ich potrzeb, problemów, przyjaciół, jest grupa rodziców, która wykazuje brak zainteresowania sytuacją dziecka w szkole – dotyczy to zarówno spraw wychowawczych jak i dydaktycznych, tacy rodzice nie chcą udzielać nauczycielom informacji o swoich dzieciach bądź robią to bardzo niechętnie, zanik wychowawczej funkcji rodziny (rolę autorytetów przejmują media i rówieśnicy).
· Ograniczony udział licznej grupy dzieci w życiu kulturalno-oświatowym, który częściowo wynika z problemów finansowych, ale również z powodu tego, że rodzice nie widzą potrzeby dodatkowego rozwijania swoich dzieci. Taka grupa rodziców często popiera postawę dziecka, które nie chce brać udziału w życiu klasy i szkoły.
· Nadopiekuńczość wobec dzieci przejawia się w zbytnim wyręczaniu, brakiem egzekwowania jakichkolwiek obowiązków od dziecka.
· Problemy psychologiczne – nadpobudliwość dzieci, problemy emocjonalne, agresywne zachowanie w tym wulgaryzmy, niestosowne słownictwo, brak motywacji i ambicji do nauki, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, brak szacunku wobec innych ludzi, trudności w znalezieniu swojego miejsca w grupie, konfliktowość (ten problem ma zdaniem nauczycieli tendencje wzrostowe).
· Ogromny wpływ mediów na życie młodych ludzi – niekontrolowane, wielogodzinne korzystanie z Internetu, agresywne gry komputerowe, dzieci budują swój system wartości i norm etycznych korzystając z tego co oferuje internet i telewizja, świat mediów zubaża życie kulturalno-religijne rodzin, tradycyjna wartość rodziny traci na znaczeniu (ten problem według nauczycieli ma tendencje wzrostowe).
· Zdarzenia losowe, przewlekłe choroby.
( informacje zebrane w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Górznie )
Aby zapobiegać negatywnym zjawiskom występującym na terenie szkół, czy też pojawiającym sie w środowisku życia uczniów, szkoły wszystkich szczebli edukacyjnych prowadzą zajęcia profilaktyczne, naprawcze, edukacyjne. Realizowane są zajęcia wyrównawcze, korekcyjne dla dzieci z problemami edukacyjnymi a także zajęcia pozalekcyjne, koła zainteresowań. Nauczyciele kształtują wśród młodzieży postawy charytatywne i propagują ideę wolontariatu poprzez uczestnictwo w różnych akcjach charytatywnych, m.in. w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy organizowanej przez szkoły akcji ,,Góra grosza” oraz w zbiórkach odzieży, zabawek, przyborów szkolnych, podręczników i żywności dla dzieci z ubogich rodzin i domów dziecka. Ponadto szkoły biorą udział w akcjach dotyczących pomocy zwierzętom.
Ponadto szkoły zapewniają uczniom i rodzicom następujące formy wsparcia:
- dostosowanie programów nauczania do potrzeb i możliwości ucznia,
- interwencje w sytuacjach kryzysowych, wnioskowanie o wszczęcie postępowań
- doradztwo psychologiczno-pedagogiczne, szkolenia, konsultacje
- spotkania, rozmowy, pogadanki ze specjalistami, kursy i warsztaty,
- pomoc stypendialna, wyprawki dla pierwszaków,
- dożywianie dzieci, pomoc rzeczowa.
Dyrekcje szkół wskazały również, iż gdyby posiadały odpowiednie środki finansowe,
mogłyby efektywniej wypełniać swe zadania opiekuńczo-wychowawcze, głównie dotyczące
animacji czasu wolnego uczniów oraz podejmować szereg innych działań zarówno
profilaktycznych, jak i naprawczych.
Dyrektorzy gimnazjów sygnalizują zjawisko porzucania nauki przez absolwentów Gimnazjum, którzy kończą 18 lat i nie kończą szkół, do których uczęszczali po Gimnazjum. Zjawisko to wbrew pozorom nie dotyczy uczniów słabych, ale takich, którzy mają wystarczający potencjał intelektualny, aby kontynuować z powodzeniem naukę w szkołach średnich a tym bardziej zawodowych. Jest to spowodowane m.in. brakiem dostatecznej motywacji do nauki, coraz mniejsza ilością czasu poświęcanego dzieciom przez rodziców, chęcią młodych ludzi do jak najszybszego finansowego usamodzielnienia się, brakiem pozytywnych wzorców w domu rodzinnym. Wobec zmiany stylu życia i form zatrudnienia rodziców naszych dzieci konieczne jest tworzenie w gminie warunków do sprawowania dłuższej opieki nad dziećmi i młodzieżą. Potrzebny jest zarówno nadzór i pomoc przy samodzielnej nauce jak i mądre zagospodarowanie czasu wolnego młodych ludzi, które pozwoli im uniknąć w przyszłości wykluczenia społecznego. Istnieje też pilna potrzeba zatrudnienia w szkołach psychologa z uprawnieniami do prowadzenia terapii dla osób z zaburzeniami zachowania, bo ilość tego rodzaju problemów jest znacząca i ma tendencję wzrostową.
Mniejsze szkoły na terenie gminy wśród niekorzystnych zjawisk i problemów uczniów obserwowanych w szkole wymieniają zaniedbanie środowiskowe i wynikające z tego trudności szkolne. Poważnym problemem jest brak świetlicy szkolnej która zapewniałaby opiekę nad dziećmi przychodzącymi do szkoły przed czasem rozpoczęcia lekcji.
8. Kultura
Wszystkie potrzeby związane z czytelnictwem realizowane są przez Gminną Publiczną Bibliotekę w Górznie oraz biblioteki szkolne.
Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie jest samorządową instytucją kultury z siedzibą w budynku Publicznego Gimnazjum, zajmującą 2 pomieszczenia o pow. 100 m2, z oddzielnym wejściem z placu szkolnego. Z biblioteki korzysta corocznie 1000 czytelników, którzy wypożyczają w ciągu roku 16 tys. książek. Zbiory biblioteki liczą 19 tys. woluminów, z czego pokaźny zbiór stanowią podręczniki akademickie dla osób doszkalających się.
Osoby studiujące stanowią ok. 10% czytelników biblioteki. W ostatnim roku nastąpił spadek wypożyczeń w związku z wydłużeniem do 3 miesięcy korzystania z podręczników akademickich przez osoby studiujące, co ma wpływ na jakość kształcenia i większą dostępność poszukiwanych podręczników. Pomimo dużej niedogodności dla dorosłych czytelników w związku z lokalizacją biblioteki w budynku gimnazjum korzysta z niej ok. 200 czytelników powyżej 25 lat. W związku ze zbyt małym metrażem i tą lokalizacją, bardzo ciężko jest prowadzić bibliotece działalność kulturalną i edukacyjną. Istnieje bardzo pilna potrzeba budowy nowej biblioteki, nie połączonej ze szkołą, która umożliwiałaby prawidłowy dostęp do zbiorów bibliotecznych i wszechstronną realizację zadań dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży.
Działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Górznie w latach 2008-2010
Lp. |
|
31.12.2008 |
31.12.2009 |
31.12.2010 |
||||||
ogółem |
miasto |
wieś |
ogółem |
miasto |
wieś |
ogółem |
miasto |
wieś |
||
1. |
Liczba placówek bibliotecznych |
1 |
- |
1 |
1 |
- |
1 |
1 |
- |
1 |
2. |
Stan księgozbioru w wol. |
17929 |
- |
17929 |
18416 |
- |
18416 |
19072 |
- |
19072 |
|
przybyło wol. w tym:
- z zakupu w tym: - ze środków od organizatora - ze środków MKiDN |
821 |
- |
821 |
503 |
- |
503 |
666 |
- |
666 |
606 |
- |
606 |
438 |
- |
438 |
624 |
- |
624 |
||
321 |
- |
321 |
360 |
- |
360 |
476 |
- |
476 |
||
285 |
- |
285 |
78 |
- |
78 |
148 |
- |
148 |
||
|
ubyło wol. |
2 |
- |
2 |
16 |
- |
16 |
10 |
- |
10 |
3. |
Liczba czytelników w tym: - do 15 lat |
1001 |
- |
1001 |
1020 |
- |
1020 |
998 |
- |
998 |
395 |
- |
395 |
382 |
- |
382 |
351 |
- |
351 |
||
4. |
Liczba wypożyczeń książek w woluminach |
16164 |
- |
16164 |
16401 |
- |
16401 |
15419 |
- |
15419 |
Źródło: dane Gminnej Biblioteki Publicznej
9. Opieka zdrowotna
SP ZOZ w Górznie prowadzi działalność w myśl wymagań NFZ przewidzianych w tym zakresie:
- Udzielanie świadczeń lekarsko-pielęgniarskich w godz. 800 - 1800.
- Porady telefoniczne w zakresie świadczeń poradni specjalistycznych na terenie powiatu.
- W ramach działalności POZ wykonywane są następujące badania:
- INR – dla chorych otrzymujących preparaty przeciw zakrzepowe
- cukier – dla chorych na cukrzycę, oraz profilaktyki cukrzycy
- cholesterol – dla chorych z nadciśnieniem tętniczym, oraz dolegliwościami kardiologicznymi
- EKG w przypadkach koniecznych do diagnostyki schorzeń serca
- RR – dla chorych z nadciśnieniem tętniczym i w celach profilaktycznych
- Gabinet zabiegowy wykonuje:
- iniekcje zlecane przez lekarzy
- kontrole cukru, ciśnienia, cholesterolu, INR, pomiaru wzrostu i wagi pacjenta
- opatrunki chirurgiczne po zabiegach (zdejmowanie szwów, dezynfekcja ran)
- oświata zdrowotna w pomieszczeniu placówki, zwłaszcza formy wizualne
- praktyczne nauczanie chorych kontroli pomiaru cukru (chorych cukrzycowych)
- Wyposażenie placówki obejmuje:
- aparaty RR
- inhalatory
- bańki
- aparat EKG
- aparaty do pomiaru cukru, cholesterolu, INR
- Zatrudniony personel w składzie:
- lek. med. ogólnej (na pełnym etacie)
- lek. pediatra (na pełnym etacie)
Pielęgniarki:
- 2 pielęgniarki (na pełnym etacie)
- 1 pielęgniarka (na ½ etacie)
- 1 pielęgniarka medycyny szkolnej
Rejestratorka
Sprzątaczka
- Placówka ma podpisane umowy na:
- pomoc nocną
- badania laboratoryjne
- przewóz chorych – MEDITRANS
Ze względu na powiększenie kubatury placówki planowane jest w miarę możliwości finansowych rozszerzenie działalności medycznej poprzez pozyskanie lekarzy o określonej specjalizacji posiadających kontrakt z NFZ, oraz lekarza rodzinnego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Rozważana jest również możliwość zakupu niezbędnego sprzętu medycznego dla ułatwienia pracy.
Skierowana do mieszkańców ankieta ujawniła jednak wiele problemów w dziedzinie służby zdrowia. Ankietowani w większości przypadków na pierwszym miejscu plasowali konieczność rozwiązania problemów w zakresie opieki zdrowotnej. Zwracano uwagę na zbyt małą ilość specjalistów, brak dostępu do badań oraz ograniczone możliwości wykonania badań , brak profilaktycznych bezpłatnych badań okresowych kierowanych do różnych grup pacjentów, brak opieki medycznej i pielęgniarskiej w soboty oraz niedostateczna profilaktyka zdrowotna kierowana do dzieci i młodzieży ( opieka stomatologiczna i medycyna szkolna) .
10. Pomoc socjalna
a) pomoc społeczna
Zadania z zakresu pomocy społecznej realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Górznie. Podstawowym zadaniem GOPS jest świadczenie wszechstronnej pomocy społecznej osobom i rodzinom w celu przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne środki i uprawnienia.
Celem działalności GOPS jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych mieszkańców gminy i osób przebywających na jego terenie, umożliwienie im bytowania
w warunkach odpowiadających godności człowieka. GOPS winien przeciwdziałać powstawaniu i rozwijaniu się procesów marginalizacji społecznej oraz w miarę możliwości doprowadzać do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej pomoc udzielana jest osobom i rodzinom,
w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej choroby,
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych,
- alkoholizmu i narkomanii,
- trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej
RZECZYWISTA LICZBA RODZIN I OSÓB OBJĘTYCH POMOCĄ SPOŁECZNĄ
Wyszczególnienie |
2008 |
2009 |
2010 |
|||
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
|
Świadczenia przyznane w ramach zadań zleconych i zadań własnych (bez względu na ich rodzaj, formę, liczbę oraz źródło finansowania) |
128 |
544 |
111 |
444 |
112 |
419 |
Świadczenia przyznane w ramach zadań zleconych bez względu na ich rodzaj, formę i liczbę |
14 |
19 |
21 |
37 |
0 |
0 |
Świadczenia przyznane w ramach zadań własnych bez względu na ich rodzaj, formę i liczbę |
123 |
534 |
105 |
432 |
112 |
419 |
Pomoc udzielana w postaci socjalnej - ogółem |
102 |
436 |
98 |
403 |
92 |
340 |
W tym: wyłącznie w postaci pracy socjalnej |
12 |
17 |
9 |
15 |
22 |
55 |
Źródło: dane własne GOPS
POWODY PRZYZNANIA POMOCY
Powód trudnej sytuacji życiowej |
2008 |
2009 |
2010 |
|||
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
Liczba rodzin ogółem |
Liczba osób w rodzinach |
|
Ubóstwo |
79 |
319 |
54 |
172 |
60 |
203 |
Sieroctwo |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Bezdomność |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Potrzeba ochrony macierzyństwa |
0 |
0 |
20 |
126 |
20 |
123 |
W tym: wielodzietność |
0 |
0 |
20 |
126 |
19 |
118 |
Bezrobocie |
45 |
187 |
35 |
132 |
45 |
155 |
Niepełnosprawność |
33 |
116 |
37 |
99 |
40 |
114 |
Długotrwała lub ciężka choroba |
18 |
71 |
16 |
53 |
22 |
73 |
Bezradność w sprawach opiek.-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego-ogółem |
38 |
217 |
33 |
184 |
30 |
175 |
W tym: Rodziny niepełne |
11 |
36 |
10 |
32 |
8 |
26 |
Rodziny wielodzietne |
27 |
181 |
23 |
152 |
22 |
149 |
Przemoc w rodzinie |
0 |
0 |
2 |
13 |
3 |
19 |
Potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Alkoholizm |
4 |
16 |
5 |
23 |
6 |
28 |
Narkomania |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Brak umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo - wychowawcze |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Zdarzenie losowe |
0 |
0 |
3 |
12 |
4 |
17 |
Sytuacja kryzysowa |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Klęska żywiołowa lub ekologiczna |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Źródło: dane własne GOPS
Powody udzielania pomocy społecznej
W roku 2010 z różnych form pomocy w gminie Górzno skorzystały łącznie 134 rodziny, przy czym jedna rodzina mogła korzystać z pomocy z kilku różnych powodów. W 2010 r. najważniejszym powodem udzielania pomocy społecznej w gminie było ubóstwo z tego powodu pomocy udzielono 60 rodzinom ( 21% ogółu rodzin korzystających z pomocy społecznej w gminie). Należy podkreślić, że ubóstwo jest z reguły efektem długotrwałego utrzymywania się w strefie niskich dochodów i zazwyczaj współwystępuje z innymi powodami przyznawania pomocy. Na drugim miejscu wśród powodów wsparcia społecznego w gminie sytuuje się bezrobocie, w związku z którym z pomocy społecznej w 2010 r. skorzystało 45 rodzin (16% ogółu korzystających). Trzecie miejsce na liście powodów udzielania pomocy społecznej w gminie zajmuje niepełnosprawność z tego powodu pomoc w 2010 r. uzyskało 40 rodzin (14% korzystających). Czwartym istotnym powodem udzielania pomocy społecznej w gminie jest bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, w ramach której z pomocy w 2010 r. skorzystało 30 rodzin (11% ogółu korzystających z pomocy). Piąte miejsce wśród powodów wsparcia społecznego zajmuje długotrwała lub ciężka choroba z związku z tym wsparte zostały 22 rodziny ( 8% ogółu rodzin korzystających z pomocy). Na szóstym miejscu sytuuje się potrzeba ochrony macierzyństwa pomoc w 2010 r. z tego powodu uzyskało 20 rodzin (7% korzystających). 6 rodzin zostało wspartych wskutek alkoholizmu, 4 z powodu zdarzeń losowych. Z innych powodów udzielenia pomocy należy wymienić 3 przypadki przemocy w rodzinie i 1 przypadek bezdomności.
Należy podkreślić, że pokaźną grupę klientów pomocy społecznej w gminie Górzno stanowią osoby korzystające z pomocy długotrwale. Tę grupę mieszkańców można określić jako „uzależnieni” od pomocy społecznej. Oznacza to, że te osoby i rodziny od wielu lat bazują na świadczeniach z pomocy społecznej traktując je jako nierzadko jedyne źródło dochodu, a nie doraźną pomoc. Dlatego szczególnie do tej grupy podopiecznych kierowana jest praca socjalna świadczona przez pracowników GOPS-u. Pod pojęciem tym należy rozumieć działalność, która ma na celu ułatwienie wzajemnego przystosowania jednostek, rodzin i środowiska społecznego oraz rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez wykorzystanie możliwości tkwiących w ludziach. Jest to działanie, które koncentruje się na rozwiązywaniu najróżniejszych problemów – od motywowania osób bezrobotnych do poszukiwania pracy po przywrócenie stabilizacji w rodzinach. Skuteczna pomoc polega na wyprowadzeniu z grupy ryzyka i – w miarę możliwości – usamodzielnieniu klienta.
b) świadczenia rodzinne
Wydatki na świadczenia rodzinne oraz liczba świadczeń w latach 2008-2010
Wyszczególnienie |
2008 |
2009 |
2010 |
|||
Wydatki |
Liczba świadczeń |
Wydatki |
Liczba świadczeń |
Wydatki |
Liczba świadczeń |
|
Zasiłki rodzinne |
846 200 |
13 859 |
803 152 |
12 431 |
957 670 |
11 122 |
Dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: |
871 979 |
8 467 |
784 959 |
7 316 |
717 270 |
6 469 |
urodzenia dziecka |
59 000 |
59 |
47 000 |
47 |
54 000 |
54 |
opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego |
196 686 |
512 |
206 519 |
532 |
202 470 |
523 |
samotnego wychowywania dziecka |
71 570 |
395 |
69 550 |
376 |
58 890 |
329 |
kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego |
41 220 |
536 |
35 220 |
462 |
33 400 |
439 |
rozpoczęcia roku szkolnego |
78 700 |
787 |
78 300 |
783 |
66 200 |
662 |
podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania |
122 390 |
2 419 |
104 930 |
2 073 |
92 790 |
1843 |
wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej |
300 240 |
3 753 |
243 440 |
3 043 |
209 520 |
2 619 |
Zasiłki pielęgnacyjne |
208 692 |
1 364 |
87 363 |
571 |
213 282 |
1 394 |
Świadczenia pielęgnacyjne |
105 000 |
250 |
79 860 |
183 |
137 679 |
267 |
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka |
86 000 |
86 |
80 000 |
80 |
86 000 |
86 |
Razem |
2 117 871 |
24 026 |
1 952 379 |
21 346 |
2 111 901 |
19 38 |
Źródło: dane własne GOPS
Regulacje prawne dotyczące świadczeń rodzinnych określone zostały w ustawie z 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2006r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.).
Świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;
3) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
Znaczna część środków finansowych przeznaczona na realizację świadczeń rodzinnych jest związana z wypłatą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego.
Zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego przysługuje osobom uprawnionym jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504,00 zł. Jeżeli jednak członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego przysługuje jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 583,00 zł.
W dochodzie rodziny uwzględnia się:
1) dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych;
2) dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
3) dochody, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (np. dochód z gospodarstwa rolnego, stypendia, alimenty na rzecz dzieci).
Prawo do zasiłku rodzinnego przyznaje się na określony w ustawie okres zasiłkowy, który obecnie trwa od 1 listopada bieżącego roku do 31 października roku następnego. Wyjątkiem są sytuacje kiedy wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego wpłynie w trakcie trwania okresu zasiłkowego. W takiej sytuacji zasiłek rodzinny przysługuje od miesiąca kiedy wpłynął wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami do końca okresu zasiłkowego.
c) fundusz alimentacyjny
Wydatki na świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz liczba wypłaconych świadczeń w latach 2008-2010
Wyszczególnienie |
2008 |
2009 |
2010 |
|||
Wydatki |
Liczba świadczeń |
Wydatki |
Liczba świadczeń |
Wydatki |
Liczba świadczeń |
|
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego |
8 100 |
30 |
38 050 |
149 |
64 691 |
255 |
Źródło: dane własne GOPS
W październiku 2008r. weszła w życie ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 (tj. Dz. U. z 2009r. Nr 1 poz. 7 z późn. zm.). W związku z jej realizacją w latach 2008-2010 wypłacono 434 świadczenia z funduszu alimentacyjnego w łącznej kwocie 110 841 zł. Z tej formy pomocy skorzystało 16 rodzin, w tym 34 dzieci.
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określa również działania wobec dłużników alimentacyjnych, jakie powinien podejmować organ właściwy dłużnika, tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika.
W latach 2008-2010 prowadzono postępowanie wobec 28 dłużników alimentacyjnych.
Podjęte zostały następujące działania wobec dłużników alimentacyjnych:
- Przeprowadzono wywiady alimentacyjne oraz odebrano oświadczenia majątkowe od dłużników alimentacyjnych.
- Do właściwego urzędu pracy przekazano informacje o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużników alimentacyjnych.
- Nie pracujący i nie zarejestrowani w urzędzie pracy dłużnicy alimentacyjni zostali zobowiązani do rejestracji jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.
- Zobowiązania dłużników alimentacyjnych umieszczono w biurze informacji gospodarczej.
- W przypadku uniemożliwienia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz niezłożenia oświadczenia majątkowego przez dłużnika alimentacyjnego występowano o zatrzymanie prawa jazdy i ściganie za przestępstwo uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacji (art. 209 § 1 kodeksu karnego).
- Przekazywano komornikowi sądowemu informacje mających wpływ na skuteczność prowadzonej egzekucji, w szczególności pochodzące z wywiadu alimentacyjnego oraz oświadczenia majątkowego.
- Przekazywano komornikowi sądowemu oraz organowi właściwemu wierzyciela informacji o podjętych działaniach wobec dłużników alimentacyjnych.
Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami.
W okresie od 2008 do 2010 roku dłużnicy alimentacyjni zwrócili należność z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w łącznej kwocie 30 902,41 zł (bez odsetek ustawowych).
d) stypendia socjalne dla uczniów ze względu na trudną sytuację rodzin.
Pomoc materialna w formie stypendium jest udzielana zamieszkałym na terenie Gminy w szczególności:
1.Uczniom szkół podstawowych i gimnazjum do czasu ukończenia kształcenia, w formie częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania.
2.Uczniom szkół ponadgimnazjalnych w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, zakwaterowania w bursie, internacie, transportu środkami komunikacji zbiorowej.
3.Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników, dofinansowania do zakupu pomocy naukowych, stroju sportowego i innego wyposażenia uczniów wymaganego obligatoryjnie przez szkołę
Stypendia – rok szkolny 2008/2009
Liczba rodzin – 49
Liczba uczniów – 136
Kryterium dochodowe – 351zł/osobę w rodzinie (netto)
Kryterium ustalania wysokości stypendium szkolnego.
Grupa |
Miesięczna kwota stypendium |
Liczba uczniów |
Liczba rodzin |
Wypłacona kwota stypendium |
I do 105zł/osobę |
128 |
- |
- |
- |
II 106 -210/osobę |
96 |
36 |
12 |
9 057,12 |
III 211 – 315/osobę |
70,40 |
84 |
31 |
11 827,20 |
IV 316 – 351/osobę |
51,20 |
16 |
6 |
1 689,60 |
Razem |
- |
136 |
49 |
22 573,92 |
Źródło: dane własne UG Górzno
Stypendia – rok szkolny 2009/2010
Liczba rodzin – 41
Liczba uczniów – 126
Kryterium dochodowe – 351zł/osobę w rodzinie (netto)
Kryterium ustalania wysokości stypendium szkolnego.
Grupa |
Miesięczna kwota stypendium |
Liczba uczniów |
Liczba rodzin |
Wypłacona kwota stypendium |
I do 105zł/osobę |
182 |
- |
- |
- |
II 106 -210/osobę |
136,50 |
19 |
6 |
9 078,05 |
III 211 – 315/osobę |
100,10 |
66 |
23 |
16 987,25 |
IV 316 – 351/osobę |
72,80 |
41 |
12 |
6 695,76 |
Razem |
- |
126 |
41 |
32 761,06 |
Źródło: dane własne UG Górzno
Stypendia – rok szkolny 2010/2011
Liczba rodzin – 31
Liczba uczniów – 92
Kryterium dochodowe – 351zł/osobę w rodzinie (netto)
Kryterium ustalania wysokości stypendium szkolnego.
Grupa |
Miesięczna kwota stypendium |
Liczba uczniów |
Liczba rodzin |
Wypłacona kwota stypendium |
I do 105 zł/osobę |
182 |
- |
- |
- |
II 106 -210/osobę |
136,50 |
16 |
6 |
6 310,09 |
III 211 – 315/osobę |
100,10 |
49 |
16 |
14 664 |
IV 316 – 351/osobę |
72,80 |
27 |
9 |
5 906,80 |
Razem |
- |
92 |
31 |
26 880,89 |
Źródło: dane własne UG
11. Bezpieczeństwo i porządek publiczny
Gmina Górzno nie należy do regionów zagrożonych przestępczością. Z przeprowadzonej analizy kategorii przestępstw za lata 2009 – 2010 wynika, że stan
bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy nie uległ pogorszeniu, utrzymał się
na poziomie roku poprzedniego.
2009 |
|||||||||||||
Miesiąc |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
|
PRZESTĘPSTWA |
Razem |
||||||||||||
Powiat |
10 |
18 |
24 |
53 |
48 |
42 |
27 |
21 |
28 |
32 |
28 |
22 |
353 |
Miasto Garwolin |
5 |
11 |
16 |
31 |
30 |
28 |
23 |
15 |
22 |
22 |
16 |
15 |
234 |
Gmina Garwolin |
2 |
5 |
4 |
16 |
14 |
9 |
4 |
5 |
3 |
8 |
6 |
3 |
79 |
Górzno |
3 |
2 |
4 |
6 |
4 |
5 |
0 |
1 |
3 |
2 |
6 |
4 |
40 |
WYKROCZENIA |
Razem |
||||||||||||
Powiat |
41 |
52 |
42 |
73 |
76 |
35 |
62 |
69 |
44 |
29 |
68 |
52 |
643 |
Miasto Garwolin |
29 |
38 |
32 |
62 |
58 |
23 |
47 |
55 |
28 |
25 |
47 |
38 |
482 |
Gmina Garwolin |
9 |
13 |
9 |
10 |
12 |
10 |
14 |
10 |
11 |
4 |
18 |
12 |
132 |
Górzno |
3 |
1 |
1 |
1 |
6 |
2 |
1 |
4 |
5 |
0 |
3 |
2 |
29 |
INTERWENCJE DOMOWE |
Razem |
||||||||||||
38 |
|||||||||||||
2010 |
|||||||||||||
Miesiąc |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
|
PRZESTĘPSTWA |
Razem |
||||||||||||
Powiat |
17 |
27 |
18 |
16 |
28 |
47 |
26 |
24 |
35 |
40 |
32 |
27 |
337 |
Miasto Garwolin |
12 |
21 |
8 |
12 |
20 |
30 |
18 |
16 |
26 |
29 |
26 |
19 |
237 |
Gmina Garwolin |
5 |
5 |
8 |
2 |
3 |
11 |
4 |
6 |
7 |
9 |
4 |
5 |
69 |
Górzno |
0 |
1 |
2 |
2 |
5 |
6 |
4 |
2 |
2 |
2 |
2 |
3 |
31 |
WYKROCZENIA |
Razem |
||||||||||||
Powiat |
35 |
26 |
44 |
39 |
47 |
45 |
45 |
34 |
35 |
42 |
43 |
43 |
478 |
Miasto Garwolin |
26 |
18 |
33 |
29 |
28 |
37 |
32 |
25 |
28 |
32 |
38 |
37 |
363 |
Gmina Garwolin |
7 |
5 |
9 |
8 |
13 |
6 |
10 |
9 |
6 |
6 |
3 |
3 |
85 |
Górzno |
2 |
3 |
2 |
2 |
66 |
2 |
3 |
0 |
1 |
4 |
22 |
33 |
30 |
INTERWENCJE DOMOWE |
Razem |
||||||||||||
43 |
Źródło : dane Zespół Prewencji Górzno
Policjanci podczas interwencji domowych na terenie gminy w roku 2010 w 43 przypadkach wszczęli procedurę „NIEBIESKIEJ KARTY” gdyż wystąpiły przesłanki przemocy domowej. W dużej liczbie tych interwencji sprawca awantury był w stanie nietrzeźwym.
Z A R Z Ą D Z E N I E M Nr 1 /2007 Wójta Gminy Górzno z dnia 17-01-2007 r. powołana została Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Górznie w 7 – osobowym składzie.
Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) Komisja do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych inicjuje działania związanie z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Podejmuje także czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowanie wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie leczenia odwykowego. Wszczęcie postępowania w sprawie o nadużywaniu alkoholu następuje na wniosek najbliższej rodziny, policji, ośrodka pomocy społecznej, szkoły itp. Przeprowadzone postępowanie ma na celu wyjaśnić, czy nadużywanie alkoholu wskazane we wniosku spełnia wymienione w art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przesłanki.
W/w komisja zgodnie z art. 24 w/w ustawy w 2009 r. na wniosek Komendy Powiatowej w Garwolinie lub wniosek domowników zaprosiła 10 osób na rozmowy w celu wyjaśnienia problemu dotyczącego nadużywania alkoholu. Na rozmowę zgłosiło się 7 osób, z których 4 dobrowolnie wyraziło zgodę na podjęcie leczenia w Poradni Uzależnień w Garwolinie, natomiast 1 osoba podjęła decyzję o odtruciu organizmu na oddziale odwykowym w Łukowie.
W 2010 r. zaproszono 14 osób na rozmowy w celu wyjaśnienia problemu dotyczącego nadużywania alkoholu. Na rozmowę zgłosiło się 10 osób, z których 6 osób dobrowolnie wyraziło zgodę na podjęcie leczenia w Poradni Uzależnień w Garwolinie, 1 osoba oznajmiła, że chodzi na mitingi anonimowych alkoholików. Natomiast 1 osoba zobowiązała się podpisać przyrzeczenie u ks. Proboszcza o zaprzestaniu picia, a dwie osoby nie widzą u siebie żadnego problemu i nie życzą sobie mieszania się w ich życie prywatne i odmówiły podpisu sporządzonej karty (rozmowy z wezwanym sprawcą problemu). Zaproszono również 3 małżonki, z których to jedna wyraziła zgodę na spotkanie w poradni rodzinnej, druga oznajmiła, że sprawa jest w toku w Sądzie Rodzinnym, natomiast trzecia powiedziała, że sami rozwiążą ten problem. Ponadto zdarzały się przypadki, że członkowie rodzin wycofywały skierowane wnioski do w/w komisji.
Ingerencje Sądu Rodzinnego na terenie Gminy Górzno w latach 2008-2010
Na podstawie informacji uzyskanych w Sądzie Rejonowym w Garwolinie – Wydział Rodzinny i Nieletnich ustalono, że w roku 2008 w Gminie Górzno przeprowadzono osiem wywiadów w sprawach opiekuńczych a także dziewięć w sprawach dotyczących nieletnich. W roku 2009 przeprowadzono również osiem wywiadów w sprawach opiekuńczych i sześć w sprawach dotyczących nieletnich. W roku 2010 przeprowadzono osiem wywiadów w sprawach opiekuńczych i dwa w sprawach nieletnich.
Na zakończenie 2010r. w Sądzie Rodzinnym wykonywane były nadzory w sześciu sprawach opiekuńczych, trzech dotyczących nieletnich a także w ośmiu zobowiązaniach do poddania się obowiązkowi leczenia odwykowego w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.
W w/w sprawach stosowano działania w zależności od potrzeb, zgodnie z metodologią pracy kuratora sądowego. Kurator sądowy systematycznie kontaktował się z osobami pozostającymi pod nadzorem kuratora sadowego ( minimum raz w miesiącu), prowadził pracę profilaktyczną a także dyscyplinował podopiecznych i motywował do działań pożądanych zgodnie z ustalonymi zamierzeniami readaptacyjnymi. W sytuacjach szczególnie trudnych ( zaniedbania w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, przejawy demoralizacji nieletnich lub niewłaściwe zachowania osób zobowiązanych do podjęcia leczenia odwykowego) podopieczni byli wzywani na posiedzenia wykonawcze.
W ciągu ostatnich trzech lat widoczny jest na terenie gminy wzrost zjawisk przemocy w rodzinach, najczęściej powiązany ze zjawiskiem nadużywania alkoholu przez jedno lub obydwoje rodziców.
12. Organizacje pozarządowe
a) Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek
Stowarzyszenie zarejestrowano w KRS dnia 15 listopada 2010r.
Celem Stowarzyszenia jest działalność publiczna w dziedzinie edukacji i kultury, a także działania na rzecz rozwoju gminy Górzno, w szczególności poprzez wykonywanie zadań w zakresie:
a) nauki, edukacji, oświaty i wychowania, a zwłaszcza wspomagania zdolnej młodzieży uczącej się – przez udzielanie jej pomocy materialnej,
b) działalności charytatywnej,
c) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
d) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
e) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
f) upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
g) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
h) promocji i organizacji wolontariatu,
i) upowszechniania i rozwijania kultury regionalnej.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
a) udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej osobom fizycznym i instytucjom,
b) udział w ważnych dla gminy Górzno wydarzeniach, w szczególności o charakterze patriotycznym i religijnym,
c) działalność wydawniczą, wystawienniczą i prasową,
d) organizowanie szkoleń, konkursów, konferencji,
e) współpracę z organami administracji publicznej oraz innymi instytucjami i podmiotami,
f) prowadzenie działalności doradczej i informacyjnej na rzecz społeczeństwa,
g) organizowanie świadczeń na rzecz społeczności lub osób indywidualnych,
h) organizowanie imprez integracyjnych, promocyjnych i kulturalnych,
i) prowadzenie innych działań sprzyjających realizacji statutowych celów Stowarzyszenia.
Z uwagi na bardzo krótki okres od powstania Stowarzyszenie nie rozwinęło jeszcze swojej działalności. Stowarzyszenie jest organizatorem i pomysłodawcą „Dnia Górzna” zaplanowanego na 26 czerwca 2011r.
b) Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Górznie
Podstawowym celem działalności organizacji Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest troska o jakość warunków życia dzieci, ich wszechstronny rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo, godność oraz równość szans życiowych.
Na terenie naszej gminy działalnością organizacji objęte są wszystkie szkoły i przedszkole. Praca TPD polega wyłącznie na pracy społecznej jej członków. Członkami są głównie nauczyciele, pracownicy obsługi, administracji i inni. Ogólnie swoją przynależność do organizacji akcentuje 70 osób.
Oddział TPD w ostatniej 4- letniej kadencji pracował w oparciu o założenia programu, który w środkach realizacji uwzględniał potrzeby dzieci w naszym środowisku oraz sytuację materialną i wychowawczą ich rodziców. Zgodnie z podstawowym założeniem programowym o organizowaniu różnych form pomocy dzieciom i rodzinie o trudnej sytuacji materialnej z pomocy TPD skorzystało około 130 rodzin, które otrzymały dary żywnościowe (mąka, cukier, kasza, ser, mleko, masło), chemiczne, odzież itp.
W trosce o wyrównanie szans życiowych dzieci, łagodzenie skutków ubóstwa rodzin organizacja corocznie przed świętami Bożego Narodzenia organizuje paczki dla dzieci z niektórych rodzin, realizując hasło programowe „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. W ten sposób pomoc uzyskało 300 dzieci w gminie z rodzin wielodzietnych, sieroty, dzieci i młodzież niepełnosprawna czy ciężko chorzy.
W trosce o dzieci ciężko i przewlekle chore na zakup leków TPD przekazało 1 100 zł, natomiast w ramach dobrowolnych składek nauczycieli i dzieci na leczenie przekazano rodzicom dzieci ponad 3 000 zł.
Bardzo istotnym zagadnieniem, które realizuje w swej działalności TPD jest sprawa wypoczynku dzieci i młodzieży. Największą popularnością cieszyły się stanice harcerskie, biwaki, ogniska, jednodniowe spotkania i różnego rodzaju wycieczki. TPD w kilku przypadkach dofinansowało wyjazd dziecka na stanicę i kolonie. Z jednodniowego wypoczynku z poczęstunkiem, spotkaniem z Policją korzysta około 100 dzieci.
W roku 2010 odbyła się jednodniowa wycieczka do dworku w Chotyni dla około 50 dzieci. Zarząd TPD wspomagał szkoły finansowo na pokrycie kosztów poczęstunku, przejazdu na uroczystości w Górkach, zakup słodyczy itp. Ogólnie na ten cel przekazano szkołom 1 300 zł. Z tej formy pomocy skorzystało około 500 dzieci.
Ze względu na dużą frekwencję dzieci w czasie wolnym w gminnej bibliotece TPD zakupiło gry dla ich użytku.
Z inicjatywy TPD odbył się w szkołach konkurs pod tytułem „Moja szkoła dawniej i dziś”, organizacja objęła patronatem dużą środowiskową uroczystość pod nazwą Koncert Kolęd i Pastorałek. W konkursie brało udział co roku od 50 do 80 dzieci ze szkół.
Ponadto promujemy pracę dzieci dla dobra innych dzieci, wyróżniające się w zachowaniu i nauce. Z tej okazji nagrody książkowe otrzymało około 50 dzieci a rzeczowe czyli słodycze około 150 dzieci.
c) uczniowskie kluby sportowe
Uczniowskie kluby sportowe działają przy szkołach gminnych , m.in.:
Ø Uczniowski Klub Sportowy „ Kobra” przy Publicznym Gimnazjum w Górznie, prowadzony przez Pana Cezarego Krzyśpiaka,
Ø Uczniowski Klub Sportowy „Błyskawica” Przy Publicznej Szkole Podstawowej
w Łąkach, prowadzony przez Panią Grażynę Kotlarską,
Ø Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „DRAKON” przy Publicznej Szkole Podstawowej w Górznie, prowadzony przez Pana Andrzeja Kozłowskiego,
Ø Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” przy Publicznej Szkole Podstawowej
w Samorządkach, prowadzony przez Pana Tomasza Kowalskiego,
Ø Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” w Uninie, prowadzony przez Ryszarda Mikulskiego.
d) ochotnicze straże pożarne
Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) – jest umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, organizacją społeczną, składającą się z grupy ochotników, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Do głównych celów i zadań OSP należą:
- prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami,
- udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń,
- informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi,
- upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej,
- wykonywanie zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
- działania na rzecz ochrony środowiska,
- wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na własnym terenie,
- wykonywanie innych zadań określonych w statucie OSP,
- występy na zawodach sportowo-pożarniczych.
Na terenie Gminy Górzno działa 8 Ochotniczych Straży Pożarnych , w tym jedna należąca do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego ( OSP Unin). Każda wyposażona jest w motopompy , umundurowanie bojowe oraz samochody gaśnicze.
- OSP Górzno
- OSP Chęciny
- OSP Goździk
- OSP Unin
- OSP Łąki
- OSP Wólka Ostrożeńska
- OSP Kobyla Wola
- OSP Samorządki
e) Koło gospodyń wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich prężnie działa we wsi Wólka Ostrożeńska. Kobiety pracujące zawodowo jak również gospodynie domowe kultywują tradycje swoich babć i mam. Organizują spektakle ludowe, różnego typu biesiady, promują sztukę ludową.
Cele programowe:
· obrona praw i reprezentowanie interesów kobiet wiejskich i ich rodzin
· działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet wiejskich
· upowszechnianie postępu w gospodarstwach domowych i w rolnictwie
· dążenie do poprawy ochrony zdrowia
· rozwój przedsiębiorczości kobiet
· kultywowanie kultury ludowej, w tym szczególnie regionalnej
· wychowywanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości.
f) Koło emerytów
Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Górznie powstało w lipcu 2004 roku. Założycielem tej organizacji była Pani Wanda Kobus (nieżyjąca). Dalsze obowiązki przewodniczącej sprawuje Pani Janina Owczarczyk. Członkami koła są zarówno kobiety jak i mężczyźni, łącznie 60 osób. Seniorzy regularnie organizują spotkania integracyjne a także wycieczki. Spotkania odbywają się w Urzędzie Gminy w Górznie, natomiast uroczystości związane z Wigilią czy Wielkanocą organizowane są w remizie strażackiej. Są to spotkania odpłatne organizowane z osobistych funduszy emerytów z przeznaczeniem na poczęstunek.
IV. ANALIZA SWOT
SWOT (Siły, Słabości, Szanse, Zagrożenia):
Analiza mocnych i słabych stron (SWOT) stanowi jedną z podstawowych metod strategicznych polegająca na ocenie elementów, które należy wykorzystać lub też eliminować
podczas realizacji zadań na rzecz rozwiązania problemów społecznych.
Analiza SWOT służy do określenia słabych i mocnych stron jednostki wobec szans i zagrożeń
powstających w otoczeniu.
Wyartykułowanie tych czynników jest szczególnie istotne, ponieważ można wówczas podejmować działania mające na celu ich wyeliminowanie lub przynajmniej zminimalizowanie.
Siły (Strenghts) – wewnętrzne czynniki mające lub mogące mieć pozytywny wpływ na rozwój obszaru polityki społecznej, wyróżniające obszar polityki społecznej powiatu garwolińskiego w sposób korzystny w otoczeniu, tworzące podstawy dla rozwoju.
Słabości (Weeknesses) – wewnętrzne czynniki mające lub mogące mieć negatywny wpływ na rozwój obszaru polityki społecznej, utrudniające rozwój i realizację zamierzeń, braki
w potencjałach, obniżające pozycję obszaru polityki społecznej zarówno w oczach mieszkańców jak i podmiotów zewnętrznych.
Szanse (Opportunities) – czynniki w otoczeniu sprzyjające lub mogące sprzyjać rozwojowi obszaru polityki społecznej, umożliwiające eliminowanie słabości, wzmacnianie sił, uruchamianie nowych kierunków rozwoju.
Zagrożenia (Threats) – czynniki w otoczeniu utrudniające lub mogące utrudniać rozwój obszaru polityki społecznej, stanowiące bariery w przełamywaniu dzisiejszych trudności
i blokujące możliwości podejmowania działań w różnych, istotnych z punktu widzenia rozwoju obszaru polityki społecznej dziedzinach.
Silne i słabe strony obszaru polityki społecznej w gminie górzno
Silne strony
|
Słabe strony |
1. Dobra współpraca między instytucjami, organizacjami i samorządem w zakresie polityki społecznej – koordynacja działań, wymiana informacji ,
2. Korzystne położenie geograficzne
3. Wysoki poziom przygotowania merytorycznego kadr pracujących w obszarze polityki społecznej gminy Górzno, , powszechna gotowość dalszego podnoszenia kwalifikacji zawodowych wśród kadr polityki społecznej,
4. Dobrze rozwinięta sieć placówek, dostosowywanie się placówek oświatowych do zachodzących zmian i nowych zadań, dobry stan bazy materialnej szkół – wyremontowane budynki, obiekty sportowe,
5. Dobry dostęp do placówki podstawowej opieki zdrowotnej – SP ZOZ, apteka,
6. Mobilność mieszkańców gminy, pracowitość, kult pracy, silne zakorzenienie mieszkańców w regionie, istniejące więzi społeczne,
7. Zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych organizacji pozarządowych działających na terenie gminy,
8. Znajomość przez instytucje realizujące politykę społeczną środowisk lokalnych, dobre rozpoznanie występujących zagrożeń
9. Dodatni przyrost naturalny,
10. Napływ na teren gminy nowych mieszkańców (w tym zamożnych osób przenoszących się z Warszawy), dzięki czemu do gminy napływa ludność aktywna, o znaczącym potencjale intelektualnym,
11. Aktualny Plan zagospodarowania Przestrzennego – obecność terenów umożliwiających rozwój działalności gosp.,
12. Atrakcyjne obiekty dziedzictwa kulturowego,
13. Środowisko naturalne wolne od przemysłu i zanieczyszczeń,
14. Dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna: wodociągi, kanalizacja, sieć energetyczna, telefonia przewodowa umożliwiająca prowadzenie działalności gosp.
|
1. Niewystarczające środki finansowe przeznaczane na realizację polityki społecznej
2. Niedostateczna baza lokalowa – dotyczy głównie placówek oświatowych i kulturalnych – brak miejsc na zajęcia świetlicowe, realizację dożywiania dzieci , zajęcia w czasie wolnym od zajęć, 3. 4. Brak Domu Kultury w centrum gminy co ułatwiałoby dostęp i korzystanie z oferty szerszej grupy społeczeństwa,
5. Brak świetlic szkolnych zapewniających opiekę dzieciom przed lub po zajęciach a także świetlic środowiskowych,
6. Ograniczanie aspiracji edukacyjnych młodzieży z powodu sytuacji materialnej,
7. Przenoszenie na szkołę obowiązku wychowania dzieci i młodzieży , brak współpracy ze szkołą, obniżony autorytet nauczyciela ,
8. Dziedziczenie biedy, uzależnienie od wsparcia państwa, instytucji - brak własnych inicjatyw i niechęć do wykorzystywania szans poprawy własnej sytuacji ,
9. Niekorzystne zmiany modelu życia – konsumpcjonizm, rozbijanie więzi rodzinnych i społecznych, zaniedbania wychowawcze,
10. Narastający problem uzależnień wśród młodzieży (alkohol, narkotyki, internet i gry komputerowe),
11. Brak w środowisku „animatorów kultury”- osób propagujących zdrowy styl życia i efektywne wykorzystanie czasu wolnego,
12. Niedostateczna ilość wyspecjalizowanych kadr realizujących politykę społeczną gminy ( psycholog, pedagog, mediator, asystent rodziny)
13. Problemy opiekuńczo-wychowawcze a jednocześnie niechęć dla wsparcia zewnętrznego, pomocy instytucjonalnej ,
14. Brak wyspecjalizowanych placówek
15. Migracja osób aktywnych, dobrze wykształconych, w gminie pozostaje duża część osób przejawiających bierne postawy ,
16. Wzrost liczby osób przejawiających trudności w znalezieniu pracy na wolnym rynku ( ograniczenia sprawnościowe, intelektualne),
17. Starzejące się społeczeństwo,
18. Niedostateczna opieka lekarska i pielęgniarska ( brak specjalistów), niedostateczne wyposażenie w aparaturę medyczną, brak medycyny szkolnej,
19. Niedostateczna oferta profilaktycznych, bezpłatnych badań dla określonych grup społeczeństwa,
20. Trend rosnący dotyczący liczby osób i rodzin, wymagających objęcia pomocą materialną i zdrowotną, zagrożonych wykluczeniem społecznym i patologią społeczną,
21. Niedostosowanie miejsc i obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych (bariery architektoniczne),
22. Trudne warunki mieszkaniowe, niedostosowanie do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych,
23. Niewystarczające środki na poprawę komunikacji (modernizacja dróg, budowa chodników, ścieżek rowerowych) ,
24. Społeczeństwo roszczeniowe, nastawione konsumpcyjnie, świadome swoich praw, bez świadomości obowiązków,
25. Niska kultura brak dbałości o środowisko (zaśmiecone lasy), niechęć do segregacji śmieci ,
|
Otoczenie zewnętrzne obszaru polityki społecznej w gminie górzno
Okazje, szanse
|
Trudności, zagrożenia |
1. Możliwości pozyskiwania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – możliwość dofinansowania m. in. wyposażenia pracowni komputerowych w szkołach, rozwoju bazy kulturalnej, oświatowej i sportowej, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, infrastrukturę techniczną,
2. Rozwój świadomości społecznej w kierunku solidarności społecznej, konieczności pomagania i wspierania pewnych grup społecznych,
3. Tendencja spadkowa stopy bezrobocia
4. Rozwój technologii (w dziedzinie chociażby komunikacji, dostępu do informacji), stała rozbudowa sieci internetowej, możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii
5. Powszechny wzrost umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii,
6. Planowana budowa drogi ekspresowej z Warszawy do Lublina ,
7. Tendencje wzrostowe gospodarki krajowej, dobra kondycja gospodarcza regionu,
8. Rosnący poziom wykształcenia ,
9. Rozwój w Polsce i na świecie nowych koncepcji walki z problemami społecznymi
10. Wzrost popularności wolontariatu
11. Rozwój polityki regionalnej państwa.
|
1. Niestabilność prawa dotyczącego polityki społecznej, niespójność przepisów, trudność w interpretacji przepisów prawnych, częste zmiany prawa, „oderwanie” prawa od życia,
2. Duża liczba problemów konkurujących
3. Upolitycznienie instytucji publicznych, niestabilność, brak ciągłości prowadzonej polityki społecznej ,
4. Rosnąca dysproporcja dochodów
5. Wysokie koszty tworzenia miejsc pracy,
6. Brak systemowych działań na rzecz pozyskiwania oferentów nowych miejsc pracy,
7. Postępująca nieopłacalność produkcji rolnej, ubożenie ludności wiejskiej utrzymującej się wyłącznie z pracy w gosp. rolnych,
8. Nakładanie na jednostki samorządu terytorialnego kolejnych zadań w zakresie polityki społecznej bez jednoczesnego zwiększenia dopływu środków finansowych, nieproporcjonalność ilości zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki społecznej w stosunku do przekazywanych z budżetu środków,
9. Znaczna biurokratyzacja w działaniu instytucji polityki społecznej,
10. Zwiększenie we współczesnym świecie dominacji kryteriów ekonomicznych kosztem społecznych w zachowaniach ludzi
11. Niedostateczne wsparcie w zakresie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej, brak rynku zbytu dla działalności prowadzonej przez te podmioty . |
V. MISJA
Zaspokajanie potrzeb mieszkańców, podnoszenie standardu i jakości życia oraz kreowanie i popieranie pożądanych zmian społecznych
Gmina Górzno poprzez tworzenie warunków harmonijnego rozwoju chce zapewnić swoim mieszkańcom jak najlepsze warunki w poczuciu bezpieczeństwa, oraz umożliwić im realizację planów osobistych, zawodowych i społecznych.
Wszelkie działania prowadzone są w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby osób, rodzin, grup i społeczności, zaś przy ich realizacji wykorzystywany będzie istniejący potencjał ludzki i instytucjonalny. Gmina stawia na szeroko pojętą profilaktykę oraz budowanie lokalnego partnerstwa przy rozwiązywaniu problemów społecznych i lokalnych. Nadrzędnym celem podejmowanych działań jest doprowadzenie do życiowego usamodzielnienia osób, rodzin, grup i społeczności lokalnych oraz ich zaktywizowanie do włączenia się w rozwiązywanie istniejących problemów. Uznaje się bowiem, że problemy indywidualne jak i społeczne mogą zostać rozwiązane wyłącznie przez lub przy współudziale istniejących podmiotów.
Problemy społeczne mają wielowymiarowy charakter i ich rozwiązanie wymaga
systemowych rozstrzygnięć, zintegrowanej współpracy instytucjonalnej, angażującej sferę polityczną, gospodarczą i społeczną. Dlatego też wskazane jest stworzenie zintegrowanego systemu pomocy skierowanego ku całej rodzinie, a nie odrębnie do poszczególnych jej członków. Należy doprowadzić do wypracowania wspólnych programów i współdziałania wszystkich podmiotów powołanych w celu rozwiązywania problemów społecznych (przedstawiciele władzy lokalnej na szczeblu gminy, pomocy społecznej, oświaty, kultury, zdrowia, organizacje charytatywne, kościelne itp.). Przedstawiciele w/w instytucji i organizacji winni prowadzić nie tylko wspólne działania w celu rozwiązywania lub łagodzenia problemów istniejących, ale także przeciwdziałania ich powstawaniu. Podejmowane wspólne działania winny mieć również na celu przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób i grup, oraz włączeniu w życie społeczne środowisk już wykluczonych.
Podmioty realizujące powyższe zadania muszą zwiększać efektywność swoich działań, w szczególności poprzez podnoszenie kwalifikacji ich przedstawicieli oraz poszukiwanie i wprowadzanie nowych metod pracy. Niezbędne jest także uzupełnienie brakujących elementów infrastruktury socjalnej, bez której niemożliwa będzie realizacja założonych celów.
Przygotowane pogramy profilaktyczne i naprawcze oraz ich realizacja muszą być poddane społecznej ocenie i w razie konieczności aktualizowane i dostosowane do aktualnych potrzeb i sytuacji.
Identyfikację głównych obszarów problemowych w sferze pomocy społecznej w gminie Górzno dokonano metodą MAPS (metoda aktywnego planowania strategicznego) na spotkaniu zespołu problemowego dnia 3 lutego 2011r.
Dokonując kolejnych przybliżeń, na zasadzie konsensusu, wyodrębniono cztery główne obszary problemowe. Opracowanie strategii ich rozwiązań powinno wydatnie zwiększać efektywność polityki społecznej w gminie.
Dla poszczególnych problemów wyodrębniono priorytety, za które uznano główne źródła (przyczyny) tworzące te problemy, co ułatwiło sformułowanie celów strategicznych dla poszczególnych obszarów problemowych a następnie pomocy społecznej jako całości.
Do mieszkańców gminy skierowano ankietę „Badającą opinię mieszkańców na temat problemów społecznych Gminy Górzno”
Do Ośrodka wpłynęło 245 wypełnionych ankiet. Ankietę wypełniały głównie kobiety w wieku aktywności zawodowej ( 18-59 lat) z wykształceniem zawodowym i średnim.
Wśród problemów dotykających najczęściej mieszkańców naszej gminy wymieniano w pierwszej kolejności zagrożenie ubóstwem ( 115 odpowiedzi), dalej bezrobocie (110), alkoholizm ( 105) i niewystarczająca opieka medyczna (78).
Ankietowani ocenili, że pilnego rozwiązania wymagają problemy w zakresie :
1. Opieki zdrowotnej ( 48 odpowiedzi plasujących problem na 1 miejscu)
2. Problemów społecznych dzieci i młodzieży (33)
3. Problemów społecznych rodzin ( 19)
4. Bezpieczeństwa ( 19)
5. Sportu i kultury ( 16)
Wybierając opcję „inne” ankietowani wskazywali na następujące problemy społeczne wymagające pilnego rozwiązania w naszej gminie:
1. Oświetlenie wszystkich ulic gminnych
2. Zapewnienie dzieciom bezpiecznej drogi do szkoły – chodniki
3. Działania w zakresie przeciwdziałania bezrobociu
Negatywne zjawiska odnoszące się do dzieci i młodzieży :
1. Palenie papierosów (125)
2. Spożywanie alkoholu ( 120)
3. Zaniedbanie wychowawcze ( 105)
4. Zaniedbanie socjalne ( 59)
5. Demoralizacja ( 58)
Inne: - zbyt liczne grupy klasowe
- „szwędanie się” po przystankach i sklepach
- materializm i kult pieniądza
Jako sposoby zaradzenia tym niekorzystnym zjawiskom wymieniano:
1. Konieczność wsparcia finansowego dzieci i rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ( zwłaszcza rodzin wielodzietnych i z dzieckiem niepełnosprawnym) ( 99 odpowiedzi)
2. Realizowanie specjalistycznych programów z zakresu opieki nad dzieckiem z problemami szkolnymi (89)
3. Tworzenie świetlic środowiskowych i ognisk kultury (89)
4. Pomoc psychologa i pedagoga w każdej szkole (73)
5. Rozwój bazy rekreacyjno-sportowej i kulturalnej ( np. Dom Kultury, basen lub wyjazdy na basen , kręgielnia, ścieżki zdrowia, lodowisko , hale sportowe w każdej wsi) (53)
W obszarze opieki zdrowotnej nasi ankietowani zwracają uwagę na :
1. Zbyt mała liczba specjalistów ( 148 odp.),
a. Ginekolog ( 39)
b. Kardiolog (29)
c. Okulista (25)
d. Stomatolog ( 22)
e. Ortopeda ( 18)
f. Neurolog ( 13)
2. Brak dostępu do badań lub ograniczone możliwości wykonania badań ( 108)
3. Brak profilaktycznych bezpłatnych badań okresowych kierowanych do różnych grup pacjentów (80)
4. Długi okres oczekiwania na usługi medyczne (78)
5. Brak medycyny szkolnej (69)
6. Niedostateczna profilaktyka zdrowotna ( głównie stomatologiczna ) w odniesieniu do dzieci i młodzieży ( 50)
7. Brak opieki medycznej i pielęgniarskiej w soboty
W zakresie aktywizacji rynku pracy należałoby:
1. Wspierać proces powstawania nowych miejsc pracy
2. Udostępniać oferty pracy PUP na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy
3. Realizować w większej skali roboty publiczne, prace interwencyjne i prace społecznie użyteczne
4. Zastosować ulgi dla osób zakładających działalność gosp.
Wśród głównych przyczyn braku poczucia bezpieczeństwa wymieniano:
1. Wałęsające się psy ( 169)
2. Łamanie przepisów ruchu drogowego przez kierowców ( 82)
3. Niedostateczne oświetlenie ( 60)
4. Zakłócająca spokój na ulicach młodzież (53)
5. Mała wykrywalność sprawców (45)
6. Częste włamania i kradzieże (39)
W zakresie poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego należałoby:
1. Podjąć skuteczniejsze działania w kierunku rozwiązania problemu wałęsających się psów (130)
2. Podjąć skuteczniejsze działania wobec osób zanieczyszczających lasy (120)
3. Kosze na śmieci na wsiach ( głównie na przystankach) (98)
4. Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zachowania w sytuacjach zagrożenia (64)
Na pytanie o ofertę jaka powinien samorząd skierować do osób starszych i niepełnosprawnych ankietowani odpowiadali:
1. Działania w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania schorzeń (114)
2. Zwiększenie, poszerzenie katalogu usług ( specjalistyczne usługi, opieka pielęgniarska) (111)
3. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego (109)
4. Przeciwdziałanie wykluczeniu, integracja, promowanie inicjatyw integracyjnych (44)
VI. PLAN OPERACYJNY „STRATEGII ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH W Gminie Górzno”
Obszary priorytetowe rozwoju polityki społecznej gminy
Obszary priorytetowe to kierunki działania odzwierciedlające zasadnicze pola działań
w zakresie polityki społecznej w gminie. W wyniku prac warsztatowych wyodrębniono cztery takie obszary:
Ø Opieka nad rodziną i dzieckiem
Ø Aktywizacja rynku pracy
Ø Bezpieczeństwo publiczne, opieka zdrowotna i profilaktyka uzależnień
Ø Pomoc osobom niepełnosprawnym i starszym
Cele strategiczne
Cele te należą do grupy celów kierunkowych (odpowiadają na pytanie: co chcemy osiągnąć?)
i długofalowych, o terminie realizacji sięgającym 10 lat.
Cele operacyjne
Cele te dotyczą średniego horyzontu czasowego (3-5 lat). Odpowiadają na pytanie: w jaki sposób to osiągnąć?, wskazują zatem określone narzędzia i sposoby realizacji celów strategicznych.
Zadania
Zadania to konkretne działania służące realizacji celów. Są one podstawą wdrażania strategii , posiadają więc określone ramy organizacyjne. Część zadań w swej treści oraz zakresie działania może służyć realizacji różnych celów strategicznych bądź operacyjnych.
Stworzone plany działań przede wszystkim kładą nacisk na zrównoważony rozwój społeczny Gminy Górzno. Oznacza to realizację celów polityki społecznej równolegle do polityki gospodarczej, przestrzennej, nieodmiennie z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych. Dokument proponuje jednak przede wszystkim zadania, które stanowią wyzwania dla całej społeczności lokalnej i wszystkich instytucji i organizacji działających w sferze polityki społecznej w gminie.
Stąd też realizacja niniejszej strategii w dużej mierze musi się opierać na zorganizowanej i efektywnej współpracy wszystkich partnerów funkcjonujących w sferze polityki społecznej w gminie.
OBSZAR I - OPIEKA NAD DZIECKIEM I RODZINĄ
Cel strategiczny : Doskonalenie systemu opieki nad dzieckiem i rodziną
Zadania :
1. Dążenie do stabilizacji socjalnej
Monitorowanie sytuacji rodzin, wczesna identyfikacja problemów, zapobieganie patologiom
i niedostosowaniu społecznemu
Wsparcie finansowe i rzeczowe dla rodzin zagrożonych ubóstwem – zwłaszcza rodzin wielodzietnych, z dzieckiem niepełnosprawnym ( dożywianie, wypoczynek letni, wyprawka szkolna, stypendium socjalne)
Wzrost jakości i poszerzanie oferty świadczonych usług – asystent rodziny, mediator, psycholog
Wspieranie rodzinnej opieki zastępczej
2. Doskonalenie systemu opieki nad dzieckiem i rodziną
Kompleksowa pomoc psychologiczna i pedagogiczna, grupy wsparcia, punkty konsultacyjno -informacyjne
Zapobieganie demoralizacji dzieci i młodzieży, poprawa bezpieczeństwa w szkołach, zapobieganie aktom przemocy rówieśniczej i aktom huligaństwa i wandalizmu
Promowanie prawidłowej funkcji opiekuńczej rodziny
Pedagogizacja rodziców
Wspieranie osób i rodzin w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych i problemu przemocy, przeciwdziałanie rozpadowi rodziny
3. Kierowanie atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego
Zagospodarowanie czasu wolnego - zajęcia pozalekcyjne, korekcyjne, wyrównawcze, koła zainteresowań
Rozwój bazy lokalowej rekreacyjno - sportowej i kulturalnej ( „dom kultury” świetlice szkolne, środowiskowe, hale sportowe i boiska w każdej wsi)
Wzmacnianie działań służących promocji i upowszechnieniu kultury fizycznej, sportu, rekreacji i wypoczynku
Kształtowanie tożsamości regionalnej i wzmacnianie identyfikacji mieszkańców gminy
Zwiększanie potencjału organizacji pozarządowych i wsparcie ich współpracy z innymi instytucjami
4. Doskonalenie zawodowe kadr pracujących z rodziną ( pracownik socjalny, psycholog, pedagog, nauczyciel)
Wdrażanie programu dokształcania zawodowego nauczycieli pracujących z dzieckiem szczególnie zdolnym, wykazującym problemy szkolne, niepełnosprawnym
Promowanie i rozwój wolontariatu wspierającego kadrę
5. Przeciwdziałanie bierności społecznej, niewydolności społecznej
Podnoszenie aktywności społecznej mieszkańców
Wspieranie działalności kół gospodyń wiejskich, klubów emeryckich
Wzrost uczestnictwa społeczeństwa w szeroko pojętym życiu kulturalnym
Zwiększanie w świadomości społecznej przekonania o potrzebie i zasadności angażowania się w pomaganie osobom i rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym
OBSZAR II - AKTYWIZACJA RYNKU PRACY
Cel strategiczny: Promocja zatrudnienia i aktywizacja rynku pracy
Zadania:
1. Wspieranie procesu powstawania nowych miejsc pracy
Wspieranie samozatrudnienia
Preferencyjne warunki dot. opodatkowania nowopowstających podmiotów gospodarczych oraz podmiotów zatrudniających ludzi
Wspieranie zatrudnienia subsydiowanego - realizacja robót publicznych, prac interwencyjnych i prac społecznie użytecznych
Promocja wolontariatu jako szansy na pierwszą pracę i wyjście z bezrobocia
Rozwój i wsparcie podmiotów ekonomii społecznej – zagospodarowanie siły roboczej tkwiącej w ludności przejawiającej trudności w znalezieniu zatrudnienia na wolnym rynku – ograniczenia sprawnościowe i intelektualne.
2. Szeroka współpraca z PUP w zakresie aktywizacji zawodowej, doskonalenie współpracy
Upowszechnianie informacji o planowanych giełdach i targach pracy oraz ofertach pracy na tablicy ogłoszeń UG
Podnoszenie kwalifikacji kadr pracujących z osobami bezrobotnymi
3. Przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy
Wspieranie powstawania grup samopomocowych
Ograniczanie zjawiska społecznego wykluczenia - włączanie osób bezrobotnych w organizację imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych
Tworzenie warunków do zwiększania szans rozwoju społecznego i zawodowego
Wsparcie finansowe rodzin zagrożonych ubóstwem z powodu bezrobocia
4. Wsparcie potencjału rozwojowego obszaru wiejskiego
Absorbowanie nadwyżek siły roboczej z rolnictwa bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania do zajęć pozarolniczych lub związanych z obsługą rolnictwa
Kreowanie atrakcyjnego środowiska stanowiącego zaplecze dla ludności rolniczej
- kształtowanie krajobrazu
- zaopatrzenie w artykuły konsumpcyjne
- organizowanie czasu wolnego
Wspieranie działalności gospodarczej uzupełniającej pracę rolniczą :
- agroturystyka , przetwórstwo żywności, usługi produkcyjne, konsumpcyjne
Ukształtowanie nowych walorów turystycznych: zagospodarowanie turystyczne terenu, ośrodki rekreacji, usługi turystyczne.
OBSZAR III BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE, OPIEKA ZDROWOTNA I PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
Cel strategiczny: wzrost poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego i publicznego
Zadania:
1. Doskonalenie profilaktyki uzależnień
Zintegrowane programy profilaktyczne skierowane do rodziców, dzieci, wychowawców
Promowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia
Wsparcie rodzin i osób współuzależnionych
Zacieśnianie współpracy instytucji pomocy społecznej z pedagogami szkolnymi
i lekarzami w profilaktyce i identyfikacji uzależnień u dzieci i młodzieży
Szeroka kampania informacyjna o możliwościach wsparcia i udzielania pomocy przez placówki i instytucje poza gminą
Zaostrzenie kontroli w punktach sprzedaży
Tworzenie i wspieranie działalności punktów konsultacyjnych
2. Poprawa bezpieczeństwa publicznego
Intensyfikacja działań profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego
( działania w kierunku rozwiązania problemu wałęsających się psów, wobec osób zanieczyszczających lasy , zwiększenie ilości koszy na śmieci , oświetlenie ulic )
Monitoring na szerszym obszarze gminy pozwalający identyfikować sprawców rozbojów i aktów huligaństwa i wandalizmu
Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ppoż oraz zachowania w sytuacji zagrożenia
Zwiększenie liczby patroli
3. Rozwój profilaktyki zdrowotnej i podniesienie jakości świadczonych usług zdrowotnych
Profilaktyczne bezpłatne badania okresowe dla wybranych grup mieszkańców
Rozwój profilaktyki zdrowotnej , w tym stomatologicznej a także „medycyny szkolnej”
Dostosowanie zaplecza lokalowego i aparatury medycznej do wymogów i potrzeb mieszkańców
Zwiększenie dostępności wizyt domowych lekarza i pielęgniarki u osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych
Zwiększenie oferty i dostępności leczenia specjalistycznego
Rozwój usług rehabilitacyjnych
Specjalistyczne, pielęgniarskie usługi dla osób długotrwale chorych
Doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr
OBSZAR IV POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM I STARSZYM
Cel strategiczny : Rozwój społeczny osób niepełnosprawnych i starszych
Zadania :
1. Integracja i przeciwdziałanie wykluczeniu
Ograniczanie zjawiska społecznego wykluczenia ( imprezy integracyjne, równe szanse w zatrudnieniu)
Kształtowanie właściwego obrazu starzenia się i starości oraz niepełnosprawności w świadomości społecznej
Zwiększanie dostępu do dóbr i usług
Wspieranie powstawania klas integracyjnych
Rozwój i wspieranie wolontariatu jako formy integracji społecznej
Aktywizowanie potencjału ludzi starszych
Przeciwdziałanie osamotnieniu i izolacji społecznej osób niepełnosprawnych i starszych
2. Podnoszenie poziomu i rozszerzanie katalogu świadczonych usług
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi pielęgniarskie dla osób starszych i niepełnosprawnych
Dostosowanie zaplecza lokalowego, aparatury medycznej i leczenia specjalistycznego do wymogów i potrzeb tej grupy mieszkańców
Zwiększenie liczby i dostępności wizyt domowych lekarza i pielęgniarki środowiskowej
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego
Rozwój środowiskowych form wsparcia w miejscu zamieszkania
Rozszerzanie współpracy z organizacjami pozarządowymi
3. Wsparcie inicjatyw z udziałem i na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych
Rozwój Klubów Seniora
Tworzenie nowoczesnych ośrodków rehabilitacyjnych
Przygotowanie zawodowe kadr pracujących z osobami starszymi i niepełnosprawnymi
VII. SPODZIEWANE EFEKTY WDRAŻANIA STRATEGII
Prowadzenie kompleksowych oddziaływań skierowanych do osób i rodzin w celu
wspomagania aktywności mieszkańców Gminy jest niezbędnym warunkiem równomiernego rozwoju społecznego. Szerokie oddziaływanie i wykorzystanie potencjału instytucjonalnego przyczynią się do wprowadzenia lokalnych rozwiązań o charakterze zapobiegawczym.
Realizując podstawowe założenia strategii na lata 2011-2020 należy spodziewać się
osiągnięcia następujących efektów służących mieszkańcom Gminy:
1. Zwiększenie stopnia adaptacji społecznej osób i rodzin
2. Wzrost społecznej świadomości w rozwiązywaniu problemów lokalnych
3. Utrzymanie spójnego systemu realizacji zadań pomocy społecznej w powiecie i Gminie Górzno
4. Zwiększenie akceptacji środowiska lokalnego wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin
5. Zwiększenie skuteczności edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki i uzależnień
6. Zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu przez dzieci i młodzież oraz zapobieganie spożywania narkotyków i innych psychoaktywnych środków i alkoholu. Zwiększenie ilości osób kompetentnych w zakresie profilaktyki i uzależnień
7. Wypracowanie sposobów diagnozowania problemów społecznych na terenie Gminy Górzno
8. Zwiększenie oddziaływania służb społecznych w gminie
9. Poprawa sytuacji życiowej rodzin i dzieci
10. Zmniejszenie liczby osób uzależnionych
11. Zwiększenie możliwości uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu publicznym
12. Zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych
13. Zwiększenie możliwości wykorzystaniu potencjału zawodowego osób niepełnosprawnych
14. Poprawa skuteczności instytucjonalnych oddziaływań w środowisku osób zagrożonych bezrobociem i bezrobotnych
15. Zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych
16. Objęcie instytucjonalną pomocą jak największej liczby potrzebujących ze szczególnym uwzględnieniem grup społecznie zaniedbanych
17. Poprawa jakości pracy służb społecznych na terenie gminy
18. Zwiększenie skuteczności instytucjonalnego oddziaływania na środowiska dotknięte ubóstwem
19. Wprowadzenie nowych rozwiązań w sferze polityki społecznej
20. Objęcie działaniami w ramach realizowanych programów jak najszerszej grupy odbiorców przy optymalnym wykorzystaniu środków.
VIII. MONITOROWANIE I WDRAŻANIE STRATEGII
Strategia jest dokumentem otwartym, podlegającym ewaluacji i monitoringowi. Monitorowanie polega na ciągłym zbieraniu informacji, które będą analizowane
i stanowić będą podstawę do ewentualnych zmian i korekt dokumentu. Jest to zjawisko niezbędne przy prawidłowym wdrażaniu celów strategicznych w życie. Pozwala również na bieżąco koordynować pracę zespołu bądź jednostek współdziałających z władzami gminnymi.
Aby strategia przyniosła zaplanowane efekty musi być systematycznie monitorowana. Systematyczna kontrola umożliwia bowiem wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości występujących przy realizacji założonych celów. Dzięki systematycznie przeprowadzanej kontroli będzie możliwe także określenie stopnia wdrożenia strategii, a więc stopnia realizacji zaplanowanych działań.
Wdrożenie Strategii Rozwoju Gminy Górzno rozpocznie się poprzez wprowadzenie jej w życie uchwałą Rady Gminy Górzno. Wdrożenie zaleca się Wójtowi Gminy Górzno oraz Radzie Gminy.
Realizacja strategii należy do władz samorządowych gminy, a w szczególności do Wójta Gminy Górzno, ponieważ to właśnie on kierując bieżącą działalnością gminy ma największy wpływ na opracowanie strategii, następnie na jej wdrożenie, a w końcu na ocenę jej realizacji. Wójt Gminy jest kluczową postacią monitoringu. Do jego głównych zadań będzie należał m.in. bezpośredni nadzór nad wdrażaniem Strategii.
Podstawowymi źródłami finansowania działań mających na celu rozwiązywanie problemów
społecznych będą:
- środki własne gminy,
- środki z budżetu państwa,
- środki własne podmiotów zaangażowanych w rozwiązywanie problemów społecznych,
- środki w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej
- środki z Powiatowego Urzędu Pracy na wsparcie form aktywizacji zawodowej bezrobotnych
- sponsorzy,
Realizacja Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych zależeć będzie od różnych czynników, takich jak: sytuacja finansowa gminy, środki otrzymane z budżetu państwa, rządowe programy naprawcze, zaangażowanie lokalnych Władz i instytucji oraz aktywności samych mieszkańców gminy.
ZAKOŃCZENIE
Opracowana Strategia Rozwoju Gminy Górzno na lata 2011 – 2020 jest programem długotrwałego, zrównoważonego rozwoju. Oznacza to osiągniecie takiej równowagi pomiędzy celami strategicznymi i operacyjnymi, która przyniesie poprawę jakości warunków życia mieszkańców, bez uszczerbku dla możliwości rozwojowych przyszłych pokoleń.
Wśród podstawowych problemów, z jakimi gmina musi się zmierzyć w okresie realizacji strategii na pierwszy plan wysuwa się zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży, dążenie do stabilizacji socjalnej w tym osób starszych i niepełnosprawnych, wspieranie procesu powstawania nowych miejsc pracy oraz wzrostu poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego i publicznego społeczności lokalnej.
Korzystne zmiany, których wprowadzenie zakłada niniejsza strategia, możliwe są do zrealizowania przy aktywnym zaangażowaniu społecznym ze strony ludności przy wykorzystaniu istniejącego potencjału ludnościowego.
Szczególnie ważne jest staranne monitorowanie postępów w realizacji Strategii. Ma to umożliwić ocenę prawidłowości i efektywności działań podejmowanych w ramach Strategii.
Zintegrowane podejście do problemów sfery społecznej zaprezentowane w przedmiotowej Strategii pozwoli na przyjęcie nowych rozwiązań w celu ograniczenia niekorzystnych zjawisk.